Ana Sayfa Haberler Sosyal Medya Devi Facebook Bitcoin'e Rakip Olmaya Hazırlanıyor!

Sosyal Medya Devi Facebook Bitcoin’e Rakip Olmaya Hazırlanıyor!

Sosyal medya devi Facebook, Bitcoin’e rakip olmaya hazırlanıyor. Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, dün bir blog yazısı kaleme aldı. Zuckerberg, blog yazısının satır arasında ödemeler konusunda önemli detaylara yer verdi. Zuckerberg, özellikle Facebook’u gizlilik odaklı bir platform haline getireceği vaadinde bulundu.

Geçtiğimiz hafta Facebook’un satın aldığı anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın Bitcoin’e rakip bir kripto para üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Facebook, şu anda hedeflenebilir reklamlar konusunda oldukça öne çıkıyor. İnsanların özel bilgilerinin alınıp satılmasını istemediği bir dünyada şirketin Bitcoin benzeri ödemeleri gerçekleştiren bir şirket olmak istemesi mantıklı duruyor. Özellikle de 500 milyar dolarlık piyasa değerine rağmen kendisini hala bir startup olarak gören Facebook için böylesi bir girişim şirketin gelirini artırması noktasında kendisine destek olabilir.

Gelirinin büyük kısmını sattığı reklam alanlarından elde eden sosyal medya devi, 2018’in son üç ayında bu şekilde 6.88 milyar dolarlık gelir elde etti. Önceki yılın aynı döneminde şirketin reklam gelirleri 4.27 milyar dolardı.

Günlük ve aktif kullanıcısı sayısını geçtiğimiz yıla göre yüzde 9 artıran Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısının 2 milyar olduğu dile getiriliyor. Sosyal medya devinin geliri ve kullanıcısı sayısı artsa da son birkaç yıldaki kullanıcı verileriyle ilgili tekrarlanan skandallar şirketin hisse fiyatlarına büyük darbe vurdu.

Zuckerberg, kaleme aldığı blog yazısında gizlilik odaklı iletişim platformunun bugünün açık platformundan daha önemli hale geleceği görüşünde. Facebook kurucusu, iletişimin gelecekte güven odaklı, özel ve şifreli hizmetlere geçeceğine inandığını ifade etti.

Bu noktada WhatsApp örneğini veren Zuckerberg, bunu anlık mesajlaşma uygulamasında yapmayı planladıklarını belirtti. Zuckerberg, WhatsApp’ın mesajlaşma, sesli ve görüntülü aramalar, gruplar, hikayeler, ödemeler ve ticaret dahil olmak üzere insanların etkileşime girmesinin daha fazla yolunu sunacağını söyledi.

Zuckerberg’in bu söylemi, Facebook’un para kazanmakta zorlandığı WhatsApp’ı yeni ödeme araçları için bir temel olarak kullanacağını gösteriyor. Bu vizyonun ne zaman uygulanacağı konusunda Zuckerberg sadece birkaç yıl içinde demekle yetindi.

En Az 3 Ulusal Paraya Endeksli Bir Stablecoin

Şubat ayının sonunda, New York Times’ın şirketle ilgili bir haberi gündeme bomba gibi düşmüştü. Haberde, Facebook’un kripto parasını listelemeleri için birçok dev borsa ile görüşme halinde olduğu öne sürülüyordu. Sosyal medya devinin kripto parasının en az 3 ulusal paraya endeksli bir stablecoin olacağı ve bunun için 50 kişilik bir mühendislik ekibinin çalışma yaptığı iddia ediliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram grubumuza katılın!

Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapan, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı seven, araştırmacı, teknoloji aşığı Mekatronik Mühendisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Piyasa Özeti