Yükleniyor...

Sosyal Medyada “Halving” Mesajları Artıyor

Şubat ayında altın ve Mart ayında koronavirüs tarafından gölgede bırakıldıktan sonra, bu ay Bitcoin ve halving konusu Twitter ve kripto para dünyasında en çok konuşulan konular arasına girdi.

bitcoin halving mesajları artış gösteriyor

Şubat ayında altın ve Mart ayında koronavirüs tarafından gölgede bırakıldıktan sonra, bu ay Bitcoin ve halving konusu Twitter ve kripto para dünyasında en çok konuşulan konular arasına girdi.

Halving’e üç haftadan az bir süre kaldı. Bitcoin, bu kapsamda bir kez daha sosyal medyaya hakim olmaya başladı. Kripto para sosyal medya analizi firması TheTIE, 23 Nisan’da Twitter’da “Halving” ile alakalı mesajların, Bitcoin (BTC) ile ilgili en çok tartışılan dokuzuncu konu olduğunu belirtti. Firma, bu başlık altında toplamda 650 tweet olduğunu gösteren verileri yayınladı. Bu arada altın ve Bitcoin kıyaslaması içeren mesajlar da 690 tweet’ten oluşuyordu. Kripto analisti Mati Greenspan Cointelegraph’a şunları söyledi: “Mevcut ekonomik durumla birlikte virüs halving olayıyla ilgili tüm konuşmaların önüne geçti.”

Zirveye Çıktı

Ancak, ertesi gün Bitcoin Halving’i ile ilgili mesajlar neredeyse bin 58 tweet ile Twitter’da Bitcoin ile ilgili en popüler ikinci konu haline geldi. Sadece ‘#trading’ tag’i ile atılan mesajlar halving’i geride bıraktı. Altın konusu ise 634 gönderiyle dokuzuncu sıraya geriledi. Duyarlılık analizi firması LunarCRUSH’ye göre, halving tartışmasındaki artış haftalık olarak 8 bin 134 mesajla en yüksek seviyesine ulaştı.

TIE ayrıca, Nisan ayında halving süreci ile ilgili medyada da haber artışı olduğunu dile getirdi. Bu da ilgili sosyal aktivitedeki artışa katkıda bulunmuş olabilir. TIE kurucu ortağı Joshua Frank, “koronavirüs”, “ altın” ve “halving” ile ilgili olan makalelerin hacmini karşılaştırdı.

karşılaştırma

Veriler, halving ve altın ile ilgili konulardaki makalelerin 2019’un 4. çeyreğinde sabit bir aralıkta ilerlediğini, Ocak ortasında ise hacmin arttığını gösteriyor. Halving konusu Şubat ayında altını aştı, ancak COVID-19 Mart ayında en baskın konu oldu. Bununla birlikte, halving’in önümüzdeki dönemde koronavirüs konusunu geçmesi bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner