Yükleniyor...

S&P 500 Neden Bitcoin’i (BTC) Takip Ediyor?

Dün, küresel finans piyasasında tam bir katliam yaşandı

S&P 500 Neden Bitcoin'i (BTC) Takip Ediyor?

Dün, küresel finans piyasasında tam bir katliam yaşandı. Bitcoin (BTC) günlük kapanışta %10’un üzerinde düştü ve sıçrama yapmadan önceki seviyelerine kadar geriledi. Borsa da benzer ekilde Haziran ayından bu yana en büyük tek günlük zararı yaşadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin, kripto para piyasasının geri kalanı, hisse senetleri ve değerli metaller birlikte muhteşem bir 2020 yaşadı. 2020 yılındaki tek olumsuz nokta, 12 Mart tarihinde gerçekleşen ve piyasalara “Kara Perşembe” olarak geçen tarihi çöküş oldu. Ancak bu çöküşün ardından, Dow Jones dışındaki tüm büyük pazarlar son zamanlarda yeni yıllık en yüksek seviyelere ulaşmayı başardı.

Bitcoin 10.000 doların üzerine çıktı, S&P 500 ve Nasdaq tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydetti. Ancak piyasa değerine göre lider kripto para Bitcoin, 12.000 doların üzerinde çok sayıda red ile karşı karşıya kaldıktan sonra, yatırımcıların da yaklaşan ABD seçimleri öncesi kar alıp, risklerini azaltmak istemesinden dolayı sert bir düşüş yaşadı.

Analistler şimdi, yatırımcıların portföylerindeki hisse senetlerinin kısa pozisyonlarını korumaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Çünkü Bitcoin neredeyse tüm yaşam döngüsünde borsa ile tamamen bağımsız hareket etti. Ancak 2020 yılının başından bu yana, kripto para piyasası aniden büyük hisse senedi endeksleri ve değerli metaller ile birlikte hareket etmeye başladı. Bu sebepten dolayı Bitcoin’de yaşanan bu sert düşüşü hisse senetleri de izlemeye devam edebilir.

Bitcoin yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan 24 saat sonra, S&P 500’de benzer şekilde zirveye dokundu. Dün ise Bitcoin, destek seviyesi olan 11.000 doların orta seviyelerinde tutunmak için elinden gelenin en iyisini yaptı ancak başarısız oldu ve daha da düşük seviyelere indi. S&P 500, Bitcoin ile bu şekilde tuhaf korelasyonunu devam ettirirse, piyasaların tekrar açılışı ile birlikte sert düşüşler yaşayabilir.

Bu hafta sonu Amerika Birleşik Devletleri’nde uzun bir hafta sonu tatili olacak ve borsa, ticaretin yeniden başlayacağı Salı gününe kadar kapalı kalacak. Borsanın kapalı kaldığı bu zaman diliminde, kripto para piyasasında aşırı derece inişler ve çıkışlar yaşanabilir. Bu yüzden, tüm gözler hem kripto para piyasasında olacak, hem de son zamanlarda hisse senetleri için öncü bir gösterge rolünü üstlenen Bitcoin’de olacak.

Bitcoin (BTC) yazım itibari ile 11.435 dolar seviyesinden işlem görüyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x