Yükleniyor...

S&P Raporu: Bitcoin (BTC) Yaygınlaştıkça Hakkındaki Endişeler Azalıyor

S&P, Bitcoin’in 2020’de dört kat artmasının ardından giderek büyüyen “Bitcoin’e ağırlık veren Wall Street firmaları” listesine katıldı.

S&P, Bitcoin’in 2020’de dört kat artmasının ardından giderek büyüyen “Bitcoin’e ağırlık veren Wall Street firmaları” listesine katıldı.

Bir CoinDesk haberine göre, tahvil derecelendirme ve yatırım endeksi şirketi Standard&Poor’s’un yeni bir raporu, Bitcoin’in altınla “pek çok benzerliğe” sahip olduğunu ve kullanıcıların artık kripto paraların çalınmasıyla ilgili korkularının yok olduğunu ortaya koyuyor.

S&P Dow Jones Endeksleri emtialar ve gayrimenkuller müdür yardımcısı Jim Wiederhold, raporda “Bitcoin hırsızlığıyla ilgili endişeler birkaç yıl önce çok fazlaydı” dedi. “Bitcoin daha yaygın hale geldikçe, bu endişeler azalmaya devam ediyor, ancak teknoloji ve borsa muadilleri riskleri devam ediyor.” şeklinde konuştu.

S&P, 2020’de dörde katlanan Bitcoin fiyatlarının ardından, kripto para birimine ilgi gösteren Wall Street firmaları arasına katıldı. Geçtiğimiz günlerde, dünyanın en büyük para yöneticisi BlackRock’ın da Bitcoin (BTC) yatırımı yapacağı ortaya çıkmıştı.

S&P raporundan bazı önemli noktalar:

  • Son zamanlarda, Bitcoin ve altın arasındaki benzerlikler arttı.
  • Hem Bitcoin hem de altın kıt olarak görülüyor, geleneksel finansal piyasaların dışında tutulma potansiyeline ve agresif para basımı ve para birimi değerlerinin düşürülmesi ile şişirilemeyen değerlere sahip. Altın gibi Bitcoin de diğer popüler varlık sınıflarıyla ilintisiz bir nitelik gösteriyor.
  • Bitcoin ve altının temelleri, sahip olma biçimi konusunda farklılaşıyor. Altın fiziksel bir varlık iken, Bitcoin dijital bir varlık. Her ikisi de kıt olsa da, altının henüz tedarik için bir tavanı yok. Ancak Bitcoin, sadece 21 milyon çıkarılabiliyor.

Rapor, S&P’nin kripto para piyasasına girme hazırlıklarının hemen ardından geldi. Firma geçtiğimiz ay, 2021’de kripto para endeksleri başlatmak için veri sağlayıcısı Lukka ile bir ortaklık kurduğunu duyurmuştu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner