Yükleniyor...

Sparkster, SEC ile Anlaşarak Yatırımcılara 35 Milyon Dolar Geri Ödeme Yapmayı Kabul Etti

Sparkster, 2018 yılında düzenlenen ICO'dan zarar gören yatırımcılara 35 milyon dolar geri ödeme yapacak.

sparkster 2

Sparkster, 2018 yılında düzenlenen ICO’dan zarar gören yatırımcılara 35 milyon dolar geri ödeme yapacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SPRK isimli token’ını tanıtmak için YouTuber Ian Balina ile anlaşan Sparkster, SEC ile anlaşmaya vardı.

Sparkster, SEC ile Anlaştı

Cayman Adaları merkezli yazılım şirketi Sparkster ve CEO Sajjad Daya, 2018 yılında kayıtsız bir biçimde gerçekleştirilen ilk coin arzından (ICO) ötürü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından suçlanmıştı. Taraflar anlaşmaya varmış durumda.

Düzenlenen ICO’da Nisan 2018 ve Temmuz 2018 arasında 4000 yatırımcıdan yaklaşık 30 milyon dolar toplandı. Şirket topladığı fonların, Sparkster’ın çocuklar için “kodsuz” yazılım platformunu geliştirmesine yardımcı olması için toplandığını ve token’ların ilerleyen dönemlerde değerleneceğinin sözünü vermişti.

SEC bugün konuyla ilgili olarak hamle yaptı ve şirket, SPRK ICO’dan zarar gören yatırımcılara 35 milyon dolarlık geri ödeme yapmayı kabul etti.

Sparkster, 30 milyon dolarlık tazminatın yanında, 4,6 milyon dolarlık peşin hüküm ve 500.000 dolarlık da para cezası ödeyecek. Buna ek olarak şirket, kalan token’ları da ticaret platformlarından kaldırarak imha etmeyi de kabul etti. Ek olarak şirketin CEO’su Daya da ayrıca 250.000 dolarlık ceza ödemeyecek.

Daya, bugün Medium’da yayınladığı bir blog yazısında suçlamaları kabul etti.

Benzer bir biçimde bugün, SPRK token’ından milyonlar kazanmayı vadeden Ian Balina’ya karşı da suçlama yapıldı. Balina, yatırımcılara ICO’nun reklamını yapmak için ne kadar ödeme aldığını açıklamadı. SEC ayrıca, Balina’nın ICO’dan önce satın aldığı SPRK token’larının da kayıt dışı satışını yaptığını ve yasaları ihlal ettiğini öne sürdü.

Balina, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, SEC’in suçlamalarını anlamsız bulduğunu ve tüm kripto sektörü için kötü emsal teşkil ettiğini kaydetti. Balina buna ek olarak SEC’in anlaşma yapmayı reddettiğini de söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x