Yükleniyor...

SPK: Kripto Varlıklar ve Platformları Kurulumuz Yetki Alanına Girmemektedir

Milliyet'te yer alan habere göre Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) gönderdiği yazı ile kripto para platformları üzerinde denetim yetkisinin bulunmadığını açıkladı.

spk tbmm kripto

Milliyet’te yer alan habere göre Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderdiği yazı ile kripto para platformları üzerinde denetim yetkisinin bulunmadığını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Edinilen bilgilere göre Thodex olayıyla beraber TBMM’ye insanlardan çok sayıda şikayet dilekçesi geldi. Bunun üzerine TBMM, bu şikayetleri SPK’ya iletti. SPK ise meclise gönderdiği yazıyla, bu konuda denetim yetkisinin bulunmadığını söyledi.

Yağmur Gibi Şikayet Yağdı

Habere göre TBMM Dilekçe Komisyonu’na, Thodex olayından sonra kayıp yaşayan vatandaşlardan yağmur gibi şikayet yağdı. Komisyon bu başvuruları SPK’ya iletti. SPK ise Meclis’e bir yazı gönderdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Sermaye piyasası aracı tanımına dahil olmayan kripto varlıklar ve bu varlıkların el değiştirdiği platformlar kurulumuz yetki alanına girmemektedir. Bu kapsamda, herhangi bir resmi kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen kripto varlıklar kurulumuz görev alanını ilgilendiren mevzuatta yer verilmiş bir sermaye piyasası aracı olmadığından ve bu varlıkların el değiştirdiği şirketler kurulumuz yetki alanına girmediğinden, mevcut düzenlemelere göre bahsi geçen şirketler ve bunların müşterileri ile imzaladıkları sözleşmeler hususunda kurulumuzca bir inceleme yapılması imkanı bulunmamaktadır.”

SPK ayrıca kripto varlıkların Türkiye’de yasal bir dayanağının bulunmadığı vurguladı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x