Yükleniyor...

SPK’den Twitter’dan Al Tavsiyesinde Bulunan İsme 1.7 Milyon Lira Ceza

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Twitter'dan takipçilerine tavsiye vererek kendisi tersi işlem yapan ve fiyat hakkında yanıltıcı izlenim uyandıran bir kişiye ceza kesti.

Sermaye Piyasası Kurulu

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Twitter’dan takipçilerine tavsiye vererek kendisi tersi işlem yapan ve fiyat hakkında yanıltıcı izlenim uyandıran bir kişiye ceza kesti.

SPK haftalık bültenine göre, kurul, Önder Tavukçuoğlu’nun kontrolündeki “@derinhisse” Twitter hesabından RYSAS payına ilişkin olarak takipçilerine “alım veya tut tavsiyesi” verdikten hemen sonra RYSAS paylarında satım yaptığının tespit edildiğini belirterek “VI-104.1 Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği’nin 6’ncı maddesinin dördüncü fıkrası” gereğince 1 milyon 175 bin 29 lira ceza kesti. Öte yandan Tavukçuoğlu’nun SPK’den daha önce birçok defa ceza aldığı ortaya çıktı.

SPK, sosyal medya platformlarında Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerde yatırımcıları yanlış yönlendiren hesaplara ilişkin inceleme ve yaptırım uygulayacağını daha önce birçok defa bildirmişti. Bu konudaki son bildiri ise 4 Haziran’da yapılmıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x