Yükleniyor...

Sri Lanka Merkez Bankası, Kripto Para Yatırımlarına Karşı Uyarıda Bulundu

Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL), kripto para birimi yatırımlarıyla ilgili riskler hakkında halk için bir uyarı yayınladı.

yellow danger sign black striped wall

Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL), kripto para birimi yatırımlarıyla ilgili riskler hakkında halk için bir uyarı yayınladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

CBSL, önceki gün resmi sayfasında yayınlanan bir duyuru ile uyarıda bulundu. Sri Lanka merkez bankasına göre, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) gibi kripto para birimlerine yatırım yapmak, ülkede kripto para yatırımı ve kullanımına ilişkin herhangi bir düzenleyici önlem olmadığı için önemli riskler getiriyor. Uyarı ayrıca, kripto paraların borsalar, madencilik veya ilk kripto para teklifleri (ICO’lar) yoluyla elde edildiğini de belirtti.

Bununla birlikte, bu kripto para ile ilgili faaliyetlerin hiçbiri, CBSL tarafından belirtildiği gibi Sri Lanka’da faaliyet gösterme yetkisine sahip değil. Ayrıca merkez bankası, kripto para birimine yatırım yapan kişiler için riskli olabilecek dört alan listeledi. Bunlardan biri, kripto para yatırımları sırasında sorunlarla karşılaşan yatırımcıların yasal veya düzenleyici başvurulara sahip olmamasıdır.

İkincisi, CBSL, muhtemelen terör finansmanı ve kara para aklama için kullanılan kripto para birimi hakkındaki olağan söylemi benimsedi. Ayrıca Sri Lanka Merkez Bankası, kripto varlıklarının spekülasyonlara bağlı olduğu için oldukça değişken olduğunu belirtti. Bu özellikler yatırımcıyı risklere ve kayıplara maruz bırakabilir.

Dördüncü uyarı, yurtdışındaki kripto para borsalarından kripto para satın alan kişilerin Sri Lanka’nın Döviz Düzenlemelerini ihlal edebileceğini belirtiyor. CBSL şöyle devam etti:

“Risk Sermayesi, 2017 12 Sayılı Döviz Yasası (FEA) açısından izin verilen bir yatırım kategorisi olarak tanımlanmamıştır. Banka kartları ve kredi kartları gibi Elektronik Fon Transferi Kartlarının (EFTC’ler) de Sri Lanka’daki Döviz Yönetmelikleri uyarınca sanal para işlemleriyle ilgili yabancı para birimiyle yapılan ödemelerde kullanılmasına izin verilmez.”

CBSL gibi, dünyadaki diğer düzenleyiciler de kripto para yatırımı ile ilgili birkaç uyarı yayınladı. Şu anda boğa döngüsünde olan kripto para piyasası ile ilgili olarak düzenleyici kurumlar, perakende yatırımcılara sürekli büyüyen pazarda yatırım yapmadan önce araştırma yapmalarını tavsiye ederek sektöre karşı temkinli davranıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x