Yükleniyor...

St. Louis Federal Bankası Araştırması: Merkeziyetsiz Finans (DeFi), Heyecan Verici Fırsatlar Sunuyor

St

6387

St. Louis Federal Bankası, Bitcoin’in (BTC) yasal statüsü henüz belli değilken merkeziyetsiz finans (DeFi) üzerine rapor yayınladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD’deki 12 federal bankadan biri olan St. Louis Federal Bankası, DeFi hakkında detaylı ve önyargısız bir rapor yayınladı. Araştırmacılar, genel olarak DeFi alanındaki potansiyel hakkında iyimser.

DeFi Türlerinden Bahsedildi

Basel Üniversitesi finansal teknolojiler (fintech) profesörü Fabian Schar’ın kaleme aldığı raporda DeFi, dünya genelinde blockchain tabanlı bir altyapı olarak tanımlandı. Schar’a göre DeFi beş farklı konu başlığında sıralanıyor: menkul kıymetler, protokoller, uygulamalar, toplam büyüklükler ve sözleşmeler.

Ethereum, token’lar ve merkeziyetsiz borsalar (DEX) üzerindeki hakimiyetini koruyor. Diğer kullanım alanları ise merkeziyetsiz borç verme platformları, merkeziyetsiz türev ekosistemi ve menkul kıymetlerin yönetim araçları olarak bahsedildi.

Riskler ve Potansityel

Araştırmada DeFi enstrümanlarının günümüzdeki ekonomik enstitülere sayısız fırsat sunacağı yazıyor. Raporda, DeFi protokollerinin ulaşılabilirlik, şeffaflık ve verimliliği artırdığı ifade ediliyor.

Analistlere göre DeFi ekosistemi, bozulmama konusunda çok avantajlı pozisyona sahip. Ama DeFi protokolleri operasyonların güvenilirliği, yasa dışı aktiviteler ve dışsal veri yayını konusunda hazırlıksız konumdalar.

Kısaca, araştırmacılar DeFi protokollerinin modern finansta inanılmaz etkiye sahip olacağından bahsetti:

“DeFi finans sektöründe paradigma değişikliği yaratacak ve daha açık, hızlı ve şeffaf bir altyapı oluşturacak.”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x