Yükleniyor...

Stablecoin’lerin Sonu, BTC Boğasının Başlangıcı mı?

Stablecoin'lerde yaşanan sorunlar BTC paritesine olan eğilimi artırdı, yaşanabilecek olay zincirinde BTC boğası mümkün görünüyor.

btc

Stablecoin’lerde yaşanan sorunlar BTC paritesine olan eğilimi artırdı, yaşanabilecek olay zincirinde BTC boğası mümkün görünüyor.

Kripto sektörünün en önemli konulardan olan “stablecoin’ler” sarsılmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde stablecoin’lerde yaşanılan sorunlar, kripto piyasasına adeta damga vurdu. Olay zincirini ele aldığımızda ise, stablecoin’lerde yaşanan krizin ateşini BUSD yakmış gözüküyor. Dünyanın en popüler ve en çok hacme sahip kripto borsası Binance’ın stablecoin’i BUSD, çeşitli sorunlar yaşayarak kripto yatırımcısını endişeye düşürmüştü. Yaşanan olayların ardına gelen USD Coin (USDC) taraflı problemler stablecoin sorununu daha da ciddi hale getirdi.

Stablecoin’lerde yaşanılan sorunlar, yatırımcıların kripto ticaretini “BTC Paritesine” yöneltip, olası bir BTC boğa koşusu başlatabilir mi?

Olay Zincirinin Başlangıcı: Stablecoin’ler Amacının Dışına Çıktı

Stablecoinlerin son bir haftalık performansları göz önüne alındığında, “amacından çıktıkları” bariz olarak gözüküyor. Kripto yatırımcılarının “nakit” olarak adlandırdığı bu varlıklar, amacından saptıkları zaman sektör için “büyük risk oluşturur“. Olay örgüsü BUSD taraflı krizler ile başlayıp, Silicon Valley Bank’in iflasından sonra USDC iharççısı olan Circle’ın, fonlarının bir kısmının bankada kaldığını duyurması ve Fed‘in stablecoin’leri hedef almasıyla iyice kızışmış oldu. Stabil olarak adlandırılan bu varlıkların işlevinden çıkıp “stabilitesini kaybetmesi”, sektörde panik havası yaratarak BTCnin değer kaybına yol açmıştı.

Ekran Resmi 2023 03 15 10.07.07

Stablecoin’lerin öncülerinden olan USDC ele alındığında, kısa zaman diliminde yüzde 33.87lik bir hareketlilik görülüyor. Böylesine bir hareketliliğin bu varlıklarda görülmesi “büyük tehlikler barındırıyor“. Kripto yatırımcılarının “güvenli liman“olarak adlandırdıkları stabil varlıkların aslında işlevinden çıkabileceği ve kripto ticaretinde “büyük hatalara” yol açabileceği gözle görülmüş oldu.

Ekran Resmi 2023 03 15 11.02.37

Stablecoin’lerin Hacmi, BTC Tarafına Geçebilir mi?

2017 yılını ele aldığımızda, gerçekleşen kripto ticaretinin çok büyük bir bölümünü BTC paritesi oluşturduğu görülüyor. Güncel olarak 26.400 dolardan tepki alan BTC, piyasa değeri için de emin adımlarla ilerliyor. Stablecoin taraflı sorunlar, kripto marketindeki paranın bir kısmının BTCye çevrilmesinde büyük bir etken oldu. Bir hafta içersinde yüzde 35’e yakın artış gösteren kripto paraların lideri, kendi boğa koşusunu yaratmaya mı başladı?

stablecoin contraction

Kripto ticaret havuzunun son aylarda stablecoin’lerde gerçekleşmesi, varlıklara duyulan güveni giderek artırmıştı. Güncel sürece bakıldığında yaşanan olay örgüsüyle bu varlıklara duyulan güven azaldığı görülüyor. Stablecoin’lerde yaşanan sorunlar ile kripto yatırımcılarının bu limandan kaçması, BTC ticaret havuzuna adeta göç başlatabilir.

Bitcoin Boğasının Başlıca Kriteri: Dominans

Stablecoin’lere olan güvenin azalmasıyla birlikte BTC fiyatının, BTC dominansıyla doğru orantıda “sert” yükseldiği gözlemleniyor. Geçmiş süreçler ele alındığında, 2017 senesinde kripto piyasasında “BTC rallisi” gözlemlenmişti. Bunun ana sebeplerinden biri olarak “stablecoinlerin popüler olmamasından dolayı, kripto ticaretinin BTC paritesinde gerçekleşmesiydi.” Günümüze dönüldüğünde ise, BTC’nin sektöre temel ve teknik anlamda gerçekten “liderlik“ettiğini görüyoruz. Şuan için direnç seviyesinde olan BTC Dominansı, yüzde 46.19 direncini kırdığı takdirde fiyat ve dominans olarak inanılmaz yükselişlere adım atabilir.

Ekran Resmi 2023 03 15 09.53.50

2017 Yılında BTC Paritelerinde Yaşanan Boğa Sezonu

Kripto tarihinin seyrini değiştiren 2017 senesi, hala adından söz ettiriyor. Geçmiş sürece baktığımızda yaşanılan boğa sezonlarının yalnızca stablecoin bazlı olmadığını görüyoruz. 2017’de BTC’nin 2.760 dolardan 19.800 dolara yükselmesiyle birlikte yüzde 616‘lık bir artış görüldü. Altcoin’lerde yaşanan yükselişi incelediğimizde ise, BTC’ye oranla inanılmaz değerde artışlar gözlemlendi. Gerçekleşen olaylar dikkate alındığında, stablecoin paritesinde olan yükselişler sönük kalmıştı.

Ekran Resmi 2023 03 14 15.28.26

BTC’nin gerçek anlamda bayrağı eline alıp yükselmesi, hem kendi tarafında inanılmaz bir hacim hem de Altcoin/BTC paritelerinde büyük bir ticaret havuzu oluşturmuştu. Altcoin’lerin öncülerinden olan XRP’yi değerlendirmeye alırsak stablecoin paritesinden ziyade, XRP/BTC‘nin yüzde 3758 oranında artış göstermesi dikkatleri çekiyor.

Ekran Resmi 2023 03 14 15.17.16

Geçmiş zamandaki olay şeması ele alındığında BTC’nin kendi boğa sezonunu yaratması muhtemel gözüküyor. Kripto piyasasından “iştahlı alıcı bulan BTC” hem dominans hem fiyat olarak emin adımlar ile ilerliyor. Stablecoin bazlı sorunların devam etme durumu ise, BTC’nin yükselişini giderek hızlandırabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner