Yükleniyor...

StanChart CEO’su Bill Winters: Dijital Paraların Yaygınlaşması Kaçınılmaz

Birleşik Krallık merkezli bankacılık ve finansal hizmetler şirketi StanChart’ın CEO’su Bill Winters, dijital para birimlerinin yaygın olarak kullanıma sunulmasının “kesinlikle kaçınılmaz” olduğunu söyledi

stanchart ceosu bill winters dijital para birimlerinin yayginlasmasi kacinilmaz

Birleşik Krallık merkezli bankacılık ve finansal hizmetler şirketi StanChart’ın CEO’su Bill Winters, dijital para birimlerinin yaygın olarak kullanıma sunulmasının “kesinlikle kaçınılmaz” olduğunu söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Singapur FinTech Festivali’nde konuşan Winters, uluslararası ödeme sistemi hızla geliştikçe dijital para birimlerinin yaygın bir şekilde oluşturulması ve piyasaya sürülmesi “kesinlikle kaçınılmaz” olacak dedi. CEO, bankanın önümüzdeki günlerde “bu doğrultuda” yeni haberler vereceğini de ekledi. Ona göre hem devlet destekli dijital para birimleri hem de özel para birimleri için bir kapsam bulunuyor. 

“Merkez bankası dijital para birimlerinin yanı sıra, merkez bankası tarafından desteklenmeyen dijital para birimlerinin de kesinlikle bir rolü olacağını düşünüyorum.”

Standard Chartered, önümüzdeki günlerde “bu doğrultuda” daha fazla haber duyurmaya hazırlanıyor.

Dijitale Geçiş

Daha şimdiden, dünya çapındaki hükümetler dijital para birimleri ile denemeler yapmaya başladı. Dijital yuanın halka açık denemelerini başlatan Çin, bu konuda başı çekiyor.

Benzer şekilde özel şirketler de harekete geçmeye başladı. Yakın zamanda Diem olarak isim değişikliğine giden Facebook destekli Libra, ABD doları gibi kullanılabilecek alternatif projeler arasında yer alıyor.

Ancak Winters, dijital para birimleri için en büyük fırsatın mevcut fiat para birimlerini taklit etmeyen yeni, niş segmentlerde olabileceğini söyledi ve ekledi:

“Benim için gerçekten ilginç olan gelişme, kendi başına bir para birimiyle eşleşmeyen, ancak bir alt kümenin bir üst kümesini yakalamayı amaçlayan para birimlerine sahip olmak.”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x