Yükleniyor...

Stellar (XLM), Horizon 2.0 Güncellemesini Tanıttı, Fiyatı Etkiler mi?

Stellar Development Foundation (SDF), Horizon 2.

steallar xlm horizion

Stellar Development Foundation (SDF), Horizon 2.0 güncellemesinin ayrıntılarını açıkladı. Güncelleme Stellar’ın mimarisini yenileyerek onu daha esnek ve kullanıcı dostu hale getiriyor.

Stellar geliştiricileri, Stellar ekosistemi için istemciye yönelik API sunucusu olan Horizon’un mimarisini tamamen yeniledi. Artık Stellar Core ve Stellar tabanlı uygulamalar arasındaki etkileşim noktası daha esnek bir şekilde çalışıyor.

Stellar (XLM) ekibinin resmi bir blog gönderisine göre, Horizon 2.0’ın API sunucusunun sürümü çalışıyor. Her şeyden önce, blok zinciri ile etkileşime geçmek için Stellar doğrulayıcıyı kullanıma sunma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bunun yanı sıra, tam teşekküllü bir doğrulayıcı çalıştırmak, kullanım durumlarının çoğu için mantıklı değildi. Böylece, Horizon 2.0 ile API cihazı ayrı ayrı etkinleştirilebilir.

Bir doğrulayıcı çalıştırırken, müşteri Stellar (XLM) protokolünün ademi merkeziyetçiliğine katkıda bulunabilir veya önemli referandumlara (ücretler, enflasyon oranları vb.) katılabilir. Horizon ile, bir müşteri ağ içindeki olayları izleyebilir, yeni işlemler gönderebilir ve blok zincirinin mevcut durumunu (adreslerdeki bakiyeler gibi) keşfedebilir.

Gereksinimler Azaltıldı, Kurulum Kolaylaştırıldı

Yeni güncellemeyle Stellar, blockchain sisteminin parçaları arasındaki etkileşimi optimize eden modüler mimariyi tanıttı. Stellar Core’un yeni sürümü (Captive Core olarak adlandırılır), defterleri tamamen bellek içinde işleyebilir, böylece ayrı bir Core DB tutmaya gerek kalmaz.

Başlangıçta ağ cihazlarına bağlanma süreci olan “Yutma” (Ingestion), artık son teknoloji makinelerde bile haftalar sürerken bir günden daha kısa sürüyor. Ek olarak, Stellar Core’u çalıştırma süreci bellek açısından çok daha verimli hale gelir. Ekip, HD alanı tüketiminin “yüzlerce gigabayt” kadar azaldığını garanti ediyor.

Stellar (XLM) Fiyatında Durum Ne?

Stellar (XLM), Coingecko verilerine göre son 1 saate %1, son 24 saatte %3.50 oranında artış yaşadı. Kripto para birimi son 7 günde ise %12 değer kazandı. Stellar, tüm zamanların en yüksek seviyesine bundan 3 sene önce 0,875563 dolara yükselmesiyle ulaşmıştı. Kripto para birimi şu anda bu seviyeden %50 oranında geride.

Stellar’ın yeni güncellemesinin fiyata etki edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. Yorumculara göre bu haber henüz fiyatlanmadı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x