Yükleniyor...

Süresi Dolan Ethereum Opsiyonları ETH Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

25 Eylül tarihinde 415 milyon değerinde Ethereum (ETH) opsiyon sözleşmelerinin son kullanma tarihi sona erecek.

suresi dolan ethereum opsiyonlari eth fiyatini nasil etkileyecek

25 Eylül tarihinde 415 milyon değerinde Ethereum (ETH) opsiyon sözleşmelerinin son kullanma tarihi sona erecek. Sona erecek bu sözleşmelerinin büyüklüğü dolayısı ile piyasalarda fiyat oynaklığı beklentisi mevcut. Mevcut Ethereum fiyatları düşünüldüğünde, çoğu opsiyon tüccarının yüksek miktarlarda para kaybetmesi bekleniyor.

Bu Cuma günü sora erecek olan opsiyonlar, Ethereum opsiyonlarının bugüne kadarki en büyük vadesi olan 412 milyon dolarlık açık faizi temsil ediyor. Bu sebep ile ETH için fiyat oynaklığını görmemiz oldukça yüksek ihtimal.

Ethereum Opsiyon Tüccarları Mevcut Durumdan Endişeli

Deribit, sırasıyla %75 ve %92 pazar payı ile Bitcoin ve Ethereum’daki opsiyon sözleşmeleri için önde gelen platform olarak kabul ediliyor.

Ekran Resmi 2020 09 23 22.53.56

Mevcut fiyatlar ile, Derbit’teki opsiyon alıcılarının para kaybetmesi bekleniyor. Yaklaşık 340 milyon dolarlık işlem fiyatı üzerinden satın alınan birçok alım, opsiyon sözleşmesinin süresi dolduğunda değersiz bir hale gelecek.

Opsiyon sözleşmeleri alıcılarına, bir varlığı gelecekte belirli bir tarihte satın alma veya satma hakkı verir. Bu haklar, her sözleşme için bir kereye mahsus prim ödenerek satın alınır ve kazançlar ancak kâr priminin aşılması durumunda mümkündür.

25 Eylül 2020’de Ethereum fiyatı 60 dolara düşerse, o zaman satım opsiyonuna sahip tüccarlar, varlıklarını sözleşmenin kullanım fiyatından satarak güzel karlar elde edebilirler. Benzer şekilde, Ethereum’un fiyatının 600 dolar olması durumunda, sözleşme sahipleri, sözleşmelerinde belirtilen düşük tutar üzerinden ETH satın alabilirler. Bununla birlikte, ETH 340 dolar seviyesinde kalırsa, hem satıcılar hem de alıcılar için zararlar olacaktır. Diğer bir yandan, bu seçeneklerin satıcıları ise bu primlerden kârlarını alacaktır.

Derbit’te 0.84’lük satım/alım oranı, opsiyon piyasasının şu anda 400-560 dolar arasında bir işlem fiyatında, yüksek hacimli kararsız alım opsiyonları ile yükseliş eğiliminde olduğunu gösteriyor. Opsiyon sözleşmeleri genellikle spot veya madencilik riskine karşı korunmak için satın alınır. Bu nedenle, opsiyon piyasasında kaybedenler, 25 Eylül ve sonrasında yapılacak hamlelerin beklentisi ile, vadeli işlemlerini ve spot risklerini bu duruma göre ayarlamaya çalışacaklardır.

Ethereum’un üç aylık günlük gerçekleşen volatilitesi son dört yılda ortalama %4.4 ile %6 arasında yer alıyor. 2019 yılından beri düşüş eğilimi gösteren ETH volatilitesi, koronavirüs salgının getirdi belirsizlik ve DeFi projelerinin patlama beklentisi ile değişkenlik gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner