Yükleniyor...

SushiSwap’ı Kısa Sürede Listeleyerek Tepki Toplayan Binance CEO’sundan DeFi Uyarısı

Kısa sürede hype'lanan DeFi protokolü SushiSwap, geliştiricisinin yüklü miktarda token'ını Ethereum'a geçirdiğini söylemesi sonucu büyük bir 'dump' hareketi görmüş; böylece son günlerin en çok konuşulan kripto para birimi yatırımcılarına hayal kırıklığı yaşatmıştı.

sushiswap i kisa surede listeleyerek tepki toplayan binance ceoundan defi uyarisi

Kısa sürede hype’lanan DeFi protokolü SushiSwap, geliştiricisinin yüklü miktarda token’ını Ethereum’a geçirdiğini söylemesi sonucu büyük bir ‘dump’ hareketi görmüş; böylece son günlerin en çok konuşulan kripto para birimi yatırımcılarına hayal kırıklığı yaşatmıştı. SushiSwap’ı oldukça kısa bir sürede kripto para borsası Binance’de listeleyen Changpeng Zhao ise şimdi ironik bir şekilde DeFi projelerine güvenilmemesi gerektiğini söyledi. Binance CEO’su Changpeng Zhao, namıdiğer ‘CZ’ şunları söyledi:

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

“Birçok DeFi projesi çökecek. Kimisi kısa vadeli kazanımlar sağlarken, bir yandan da oldukça yüksek riskler taşıyacak. Kaybetmekten korktuğunuz para ile yatırım yapmayın.”

CZ, son zamanlarda SushiSwap skandalının arkasında Binance’in olduğu konusundaki eleştirilere yönelik olarak bu tarz açıklamalarla gündeme geliyor.

Ne Olmuştu?

ABD’den bir hukuk firması Roche Cyrulnik Freedman LLP (RCF), SushiSwap’in (SUSHI), anonim geliştiricisi Chef Nomi’nin satışlarını yargıya taşıyacağını duyurdu. Bu durum, anonim geliştiricinin kimliğinin açığa çıkabileceği sorularını beraberinde getirmişti.

Davayla ilgili olarak detaylı bilgi verilmezken; çıkacak kararın emsal niteliğinde olabileceği belirtilmişti. Bununla beraber geliştiricinin kimliğinin de ortaya çıkabilmesi ihtimali davayı daha önemli bir hale getirdi.

SushiSwap ve DeFi Sektörü

DeFi topluluğunun son SushiSwap tartışmasından öğrenmesi gereken bazı önemli dersler var.

SushiSwap, VC’lerin gücünü kesip topluluğa iade etme fikri ile inşa edilmiş bir Uniswap taklitçisidir. Yaratıcısı Chef Nomi, projenin geliştirme fonunu (arzın %10’u) sattı ve kontrolü FTX’ten Sam Bankman-Fried’e devretti. Pek çok kişi SushiSwap’i yeniden canlandırmak için çalışıyor, ancak projenin itibarı sonsuza kadar zedelenmiş durumda. Bazıları ise SushiSwap’ın yeniden canlanabileceğini ve güç kazanacağını düşünüyor.

SushiSwap’in anonim yaratıcısı, geliştirme fonuna tahsis edilen 13 milyon dolarlık token’ı nakde çevirdikten sonra projeyi terk etti. Projenin kontrolü artık FTX Exchange’den Sam Bankman-Fried’in elinde, ancak deney DeFi topluluğu için çok önemli bir ders olarak hizmet ediyor. SushiSwap’ın başlangıcından bu yana olan çok kısa sürede yaşanan olaylar, hem DeFi projeleri  hem de yatırımcılar hakkında bize fikir sunuyor.

İnsanlar genel olarak duruma “exit scam” olarak bakıyor. Fakat topluluktan birçok kişiye göre bu durum scam’in farklı bir boyutu. Olayın başından beri bu yaşananların planlanmış olduğunu düşünenler dahi bulunuyor. Bu nedenle aslında DeFi projelerini iyi bir biçimde araştırmak gerekiyor.

Chef Nomi, FTX CEO’sunun devralabilmesi için yönetici anahtarlarını Bankman-Fried’e devretti. Bankman-Fried daha önce son projesi Serum’u desteklemek için SushiSwap’i Solana’ya geçirmek için bir teklif sunmuştu. Geçiş gerçekleşmek üzere ve SUSHI’nin fiyatı Nomi’nin çıkışından bu yana toparlandı. Ancak, proje Uniswap’e karşı tek rekabet avantajını ortadan kaldırdığı için SushiSwap için gelecek pek parlak görünmüyor.

Binance Yatırımcılarını Zarara Uğratıyor

Ticaret hacmi ve likidite açısından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, piyasa dinamiklerine hızlı yanıt vermesi ve platformundaki yatırımcı alım satım seçeneklerini arttırması ile tanınıyor.

Binance, tüm günler olmasa da çoğu zaman günde birden fazla kripto parayı borsasında listeler. Bu, şu anda sönmekte olan ve “DeFi balonu” olarak adlandırılan ekosistemde de oldukça belirgin bir halde yaşandı. Binance, büyük kazançlar sağlayan yeni projeleri listelemek için diğer borsalara göre ön saflarda yer aldı ve almaya da devam ediyor.

Yalnızca Ağustos ayında 15 DeFi projesini sergileyen Binance, bu projelerden bazılarını da marjin ticaretine dahil etti. Listelenen bu projelerden birçoğu ise, yatırımcısını milyonlarca dolar dolandıran projeler oldu. Örnek vermek gerekirse, YFI, Sushi, DFi.Money gibi işlem hacmi olmayan altcoin’ler olarak gösterebilir.

Popüler kripto para yatırımcısı “CryptoWhale”, Binance’ın daha fazla kripto para listeleme kararlarının yanlış olduğunu ve bu durumun hem kripto para yatırımcısı için hem de kripto para piyasasının benimsenmesi için olumsuz durumlar oluşturduğunu belirtti.

“Borsanıza eklediğiniz kripto paralara, gerçekten kısıtlamalar eklemeyi düşünmelisiniz. Yıllar boyunca Binance’de yüzlerce dolandırıcılık amacı ile üretilmiş kripto paralar sergilendi ve milyonlarca dolarlık yatırımcı fonları sonsuza kadar kaybedildi.”

Ünlü yatırımcı, Binance’in CEO’su Changpeng “CZ” Zhao’yu Binance’de yer alan kripto paraların hesap verebilirlik açısından yetkin olmaları konusunda uyardı.

“Bir borsa CEO’su olarak, yalnızca size en çok parayı vereyen projeleri değil, gerçek potansiyele sahip projeleri listeleme sorumluluğunuz var. Binance’ın mevcut durumu, ancak cesaret kırıcı.”

Binance, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki kripto para işlemlerinin benimsenmesi konusunda büyük rol oynadı. Ancak borsa, dünyanın dört bir yanındaki farklı ülkeler tarafından düzenleyici çerçeveleri çiğnediği iddiası ile suçlamalara maruz kalıyor.

Binance CEO’su: Kendi Araştırmanızı Yapın

Binance CEO’su CZ bu konu üzerine yaptığı açıklamada, insanların kendi araştırmalarını yapmalarının gerektiğini, çünkü birçok projenin deneysel olduğunu ve bazıları başarısız olurken, bazılarının ise başarılı olduğunu belirtti. Ünlü CEO’ya göre yatırımcıların, durum tespiti yapıp akıllıca yatırım yapmaları gerekiyor.

Tüm bunlar ile beraber özellikle son günlerde Binance, Bitcoin’in (BTC) ani hareketleri sonucunda çökmesi sebebi ile birçok kesim tarafından ağır bir dille eleştiriliyor. Bitcoin ne zaman sert bir yükseliş ya da sert bir düşüş yaşasa, Binance’e erişim kesiliyor, stoplar çalışmıyor ve yatırımcılar zarara uğruyor. Her seferinde ise ünlü borsadan sadece üzgünüz çalışmalarımız devam ediyor açıklaması geliyor.

 


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Burak Keskin
Burak Keskin
2 yıl önce

Sönmekte olan DeFi balonu mu? Boşa okudum baştan sona herşeyi sanırım.

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x