Yükleniyor...
Sponsored

SWIFT, CBDC Entegrasyonu İçin Testleri Tamamladı

Küresel finans hizmet sağlayıcısı SWIFT, sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için gündeme aldığı CBDC testlerini tamamladı.

SWIFT CBDC Entegrasyonu Icin Deneylerini Tamamladi

Küresel finans hizmet sağlayıcısı SWIFT, sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için gündeme aldığı CBDC testlerini tamamladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda SWIFT, küresel çaplı işlemlerin daha verimli ve hızlı gerçekleştirilmesi amacıyla CBDC testlerine başladığını duyurmuştu. Küresel finans hizmet sağlayıcısı, 8 aylık testlerin ardından yeni model ile ilgili plan oluşturdu.

SWIFT, CBDC Entegrasyonuna Hazırlanıyor

SWIFT, testlerini HSBC, Standard Chartered ve UBS gibi küresel şirketler üzerinden yürüttü. Ayrıca bu deneylere, Almanya ve Fransa merkez bankaları da katıldı. Küresel ağ, CBDC’lerin uluslararası olarak nasıl kullanılabileceğini inceledi. Testlerin bir kısmında, fiat paraya nasıl dönüştürülebileceğini de ele aldı.

Dünya merkez bankalarının yaklaşık yüzde 90’ı şu anda CBDC’ler üzerinde yoğunlaştı. Bankalar, gelişen kripto para birimlerinin gerisinde kalmak istemediği için kendilerine ait bir ağ yapısı üzerinde duruyor.

SWIFT yöneticilerinden Nick Kerigan, testlerini daha kapsamlı hale getirerek gelecek yıl da sürdüreceklerini belirtti. Kerigan, ortaya çıkan modelin, toplam 14 merkez ve ticari bankanın ana merkeze bağlı olduğu bir bisiklet tekerleğine benzediğini söyledi.

Yapılan testlerde ayrıca, Dağıtılmış Defter Teknolojileri olarak bilinen farklı teknolojiler de ele alındı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x