Yükleniyor...

TakasCoin Kurucu Ortağı Ahmet Hakan Özgür ile Bitcoin’i Konuştuk

TakasCoin blog sayfası yayında.

TakasCoin blog sayfası yayında. Erişim için: blog.takascoin.com

Sessiz sedasız Türkiye piyasasında 3. Bitcoin borsası olarak ortaya çıkan ve tüm merakları üzerine çeken Bitcoin borsası TakasCoin, global piyasalardan beslenen yapısıyla Bitcoin alım-satım işlemlerini oldukça kolay ve hızlı hâle getiriyor. Dilerseniz tüm merak edilenleri cevaplandırmak üzere TakasCoin kurucu ortağı ve yönetici ortağı Ahmet Hakan’ı tanıyarak başlayalım.

TakasCoin’de yapacağınız Bitcoin alım-satım işlemlerinde 2014 sonuna kadar %0 komisyon alınmakta olduğunu da belirtelim.

ahmet-hakan-ozgurAhmet Bey merhaba, öncelikle sizi ve TakasCoin’i biraz tanıyabilir miyiz?

–  Öncelikli olarak Türkiye’de Bitcoin ekosistemine katkınızdan dolayı sizlere teşekkür ederim. Ben 90 ların sonu 2000 lerin başından itibaren internet girişimcisi ve yatırımcısıyım. Başta hizmet sektörü olmak üzere bir çok kategoride iş fikirlerini dijital dünyaya taşıyarak katma değer ve fayda sağlamaya çalıştım. Takascoin iş fikri, bizlerin bitcoin exchance platformuna yatırım yapmamızdaki vizyon, TR piyasalarındaki likit eksikliğine bir çözüm oluşturmak ve global pazar için Türk kullanıcıların deneyimlerinden faydalanarak bir çok faydayı adım adım bünyemize dahil eden bir platform inşaa etmek hedefidir. Dünya’ya Türk kullanıcıların deneyiminden geçmiş bir iş modelini sunmak, Takascoin global kullanıcıları için büyük kolaylıklar sağlayacaktır…

Bitcoin’le tanışmanız nasıl oldu ve Bitcoin hakkında ne düşünüyorsunuz?

– Bitcoin ile tanışmam 20-25USD=1BTC dönemleri idi ve o günlerdeki düşüncem finans dünyasının bu değişime entegre olmasıydı. Bu günlerde ekosistemin içinde yatırımcı olarak bulunduğum günlerde de oyunu değiştiren devrim niteliğinde bir fikir olduğu kanaatimi geliştirerek koruyorum. Bitcoin’in, internetin icatından sonra en büyük buluş olduğunu düşünüyorum. 

Bitcoin’in Türkiye’deki gelişimi gittikçe hızlanmakta ve siz 3. Bitcoin borsasını açarak buna önayak olmaktasınız. Fakat Türkiye’deki işlem hacimleri oldukça düşük ve insanlar alım-satım yaparken sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bu riski nasıl göze aldınız ve buna nasıl bir çözüm getirdiniz?

– Alım Satım işlemlerinde bir risk olduğunu düşünmüyoruz, aksine teşfik edilmesi gereken ve daha fazla insanın kullanmasına neden olacak güvenli ve şeffaf platformların sayısının artması tüm yatırımcılar için pozitif etki yaratacaktır. 

Not: TakasCoin işlem hacmini artırmak için getirdiği çözümler, Bitcointalk Türkçe forumunda daha önceden belirtilmişti. Aşağıdaki bilgiler TakasCoin başlığından alınmıştır.
 

Türkiye özelinde getirdiğimiz farklılıklardan bazılarına değinmek isterim. Global piyasaladan beslenen bir yapısı olması sebebi ile yüksek hacimli işlem yapmak isteyenler için çözüm sunmaktadır. TR özelinde yaptığınız işlemler sizlere uluslararası pazarlarda Al/sat imkanı verir. Başka ülkelerde hesap açmak zorunda kalmazsınız. Türkiyede müşteri hizmetleri sağlayan tek Bitcoin exchange platformudur. Müşteri hizmetleri telefon numaramız: 0 216 606 21 06 dır. Takascoin’ni diğer Bitcoin exchange yatırımlarından ayıran en büyük farklılık ise tüccarlar ile entegrasyon ve para transferi için hayata geçireceğimiz çözümler olacaktır.  

Uluslararası piyasalarda işlem yaptığımızda TL/USD arasında bir parite farkı oluşmaktadır bu fark kullanıcılarımıza yansıtılmaktadır. Banka hesabınıza TL çekmek istediğinizde bizim hesabımızdan sizin hesabınıza EFT işlemi gerçekleştirilmektedir ve bu işlem için bankalar ücret almaktadır bu ücret kullanıcılarımıza 5.00TL olarak yansıtılmaktadır. Takascoin işlemlerden açılışımıza özel %0 komisyon almaktadır. 

Bitcoin’in Türkiye’deki kullanımını artırmak istediğiniz söylemiştiniz. Peki Türkiye’de bir Bitcoin’le ödeme sistemi ileriki zamanlarda görebilecek miyiz?

– Ben ve yatırımcılarımız Bitcoin’nin sunduğu avantajları genele yaymak için elimizden geleni yapıyor olacağız. Ödeme aracı olarak Bitcoin kullanımı ile alakalı sizlere önümüzdeki aylarda birden fazla süpriz açıklayacağımı şimdiden duyurmak isterim, takdir edersiniz ki henüz beta aşamasında ve gelişmekte olan bir platformuz.

22 Temmuz’da gerçekleştireceğimiz Bitcoin Meetup İstanbul hakkında düşünceleriniz neler? Sizi de aramızda görmek isteriz.

– Bitcoin ekosistemi için çok yararlı bir organizasyona imza atıyorsunuz. Davetiniz için çok teşekkür ederim, sizlerle tanışmak, TR Bitcoin topluluğu ile yeni fikirler üzerine sohbet, çok heyecan verici olacaktır. Daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek yeni ve faydalı fikirlerin hayat bulması ile mümkün olacaktır.

Röportaj için teşekkürler. Bitcoin Meetup İstanbul’da görüşmek üzere.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner