Yükleniyor...

Tanzanya, CBDC Araştırmasının Sonucunu Bekliyor

Tanzanya Bankası, CBDC benimsenmesi konusunda bir karara varılmadan önce teknolojiye yönelik yapılan araştırmaların tamamlanmasını bekliyor.

Tanzanya CBDC Arastirmasinin Sonucunu Bekliyor

Tanzanya Bankası, CBDC benimsenmesi konusunda bir karara varılmadan önce teknolojiye yönelik yapılan araştırmaların tamamlanmasını bekliyor.

Ülkeler merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiriyor. Yeni teknolojinin içerisinde yer almak isteyen ülkeler, para birimlerinin dijitalleşme sürecine dikkat kesildi. Birçok ülke, CBDC ile ilk test ödemelerini ve ticari işlemleri gerçekleştirdi. Diğer taraftan Tanzanya, CBDC‘lerin risklerini ve faydalarını araştıracak bir ekip oluşturdu. Bu araştırma, ülkedeki CBDC kararlarında etkili olacak.

Tanzanya, CBDC için Tam Donanımlı Araştırma İçerisinde

Doğu Afrika ülkesi Tanzanya, dijital dönüşüm ve blockchain konusunda adım atan ülkeler arasında yer alıyor. Tanzanya Bankası, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmek istediğini belirtti. Ancak Tanzanya Bankası, çeşitli araştırmalarını tamamladıktan sonra bu hamleyi gerçekleştirmek istiyor.

Tanzanya Bankası, farklı CBDC türlerini, ihraç ve yönetim yapılarını ve CBDC‘nin ana yapısını araştırmaya başladı. Bu araştırma kapsamında, CBDC‘nin token veya hesap tabanlı olması ön görülüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tanzanya Bankası, “Bu noktada araştırmanın sonucu, dünyadaki 100’den fazla ülkenin CBDC’yi benimseme yolculuğunun farklı aşamalarında olduğunu ortaya koydu; bunların 88’i araştırma aşamasında, 20’si konsept kanıtı, 13’ü pilot ve 3’ü lansman aşamasında” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner