Yükleniyor...

Tayland Bankası, CBDC İçin Pilot Çalışmasına Başlayacak

Tayland Bankası (BOT), yıl sonuna kadar CBDC için pilot çalışmalarına başlamayı planlıyor.

tayland

Tayland Bankası (BOT), yıl sonuna kadar CBDC için pilot çalışmalarına başlamayı planlıyor.

Banka, dijital para piyasaya sürülmesine ilişkin riskleri ve faydaları değerlendirebilmek adına, yıl sonuna kadar bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot çalışmasını başlatmayı planlıyor.

Tayland Merkez Bankası, özel sektörler yapılacak olan işbirliğinin, merkez bankasının önceki CBDC çalışmalarının kapsamını genişletmesini sağlayacağı kaydedildi.

“Tayland Bankası, CBDC’yi yeni bir finansal altyapı olarak tanıyan ilk merkez bankaları arasında yer aldı ve bu teknoloji daha düşük maliyetlerle çeşitli finansal hizmetlere daha rahat ve kolay erişim sağlama potansiyelini barındırıyor”

Bankanın pilot uygulaması iki bölüme ayrılacak. İlki üç şirketin yer aldığı mal ve hizmetler için 10.000 civarında kullanıcının yaptığı ödemeleri değerlendirmek için tasarlanan temel yol. İkinci bölümse yeni finansal hizmetlerin geliştirilmesini kolaylaştırma maksadıyla hazırlanan yenilikçi yol.

Tüm bu çalışmalara rağmen bankanın şimdilik CBDC piyasaya sürmek gibi bir planı bulunmuyor. Merkez bankası ilk etapta CBDC’lerin risklerini ve faydalarını kapsamlı bir biçimde değerlendirmek istiyor.

Tayland, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, CBDC’nin 3 ila 5 yıl arasında tamamen uygulanabilecek bir sistem olduğunu ifade etmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner