Yükleniyor...

Tayland Blockchain Seçim Sistemini Test Ediyor

Tayland’ın Ulusal Elektronik ve Bilgisayar Teknolojisi Merkezi (Nectec) yakında üniversitelerde ve daha küçük topluluklarda yapılacak seçimlerde Blockchain teknolojisinin kullanılmasını test etmeye başlayacak.

Blockchain Seçim Sistemi

Tayland’ın Ulusal Elektronik ve Bilgisayar Teknolojisi Merkezi (Nectec) yakında üniversitelerde ve daha küçük topluluklarda yapılacak seçimlerde Blockchain teknolojisinin kullanılmasını test etmeye başlayacak. Bangkok Post’a göre Nectec, Blockchain’in merkezi olmayan doğasının seçmenlerin verilerini koruyacağını, yüksek maliyetleri ortadan kaldırılacağını ve sahtekarlığı önleyeceğini umuyor. Yurtdışında yaşayan Tayland vatandaşları, kimliklerini bir kamerayla doğrulandıktan sonra Tayland elçiliklerinde ve konsolosluklarında oy kullanabilecekler.

Blockchain Sayesinde Seçim Sonuçları Hızla Sonuçlandırılacak

Nectec’in siber güvenlik laboratuvarının başkanı olan Chalee Vorakulpipat, Bangkok Post’a merkezin e-oylama için ulusal, il veya topluluk seçimlerinin yanı sıra yönetim kurulu gibi işletme oylarına uygulanabilecek Blockchain teknolojisi geliştireceğini söyledi. Vorakulpipat, yeni Blockchain sisteminin seçmenlerin niteliklerini belirleyebilecek ve sisteme kayıtlı siyasi adayların uygunluğunu kontrol edebilecek bir seçim denetleyicisi gerektireceğini söyledi. Oylama sona erdikten sonra, sonuçlar seçim denetçisine ve adaylara geleneksel oylama sisteminden çok daha hızlı bir şekilde belirlenebilecekleri adaylara gönderilecek.

Sistemin ülke çapında kabul edilmeden önce seçmenlerin uygun fiyatlı internet ve kimlik doğrulaması yapmaları gerekecek. Bu, seçmenlerin sandık merkezlerine ulaşma ve çevrimiçi oy kullanmalarına izin verme ihtiyacını daha da ortadan kaldıracak. Nectec, yakında 5G veya beşinci kuşak hücresel teknolojinin tüm seçmenlerin bağlanacağı ve Blockchain ile oylamanın ülke çapında bir program haline geleceğini söyledi. Tüm bunlarla birlikte Tayland, Blockchain teknolojisini büyük oranda benimsemesine rağmen kripto para birimini benimseme konusunda temkinli davranıyor. Kasım 2018’de, Tayland’ın başbakan yardımcısı Wissanu Krea-ngam’ın, kripto para birimlerinin terörizmi ya da diğer yasadışı faaliyetleri finanse etmek için kullanılacağına dair korkulara cevaben kripto para birimlerini kontrol etmek için daha fazla önlem alınması gerektiğini söylemişti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x