Yükleniyor...

TCMB, 2022 Ağustos Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen Ağustos ayı faiz kararını açıkladı.

tcmb 1

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen Ağustos ayı faiz kararını açıkladı. Karar, beklentiler yönünde gelmedi politika faizi yüzde 13’e indirildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yılın sekizinci toplantısını yapan Merkez Bankasından sürpriz faiz indirimi geldi. 18 Ağustos 2022 Tarihli PPK Kararınca 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 100 baz puan indirildi. Kararın ardından Dolar/TL kuru 18,13’ün üzerini test etti.

TCMB, 2022 Ağustos Faiz Kararı: Yüzde 13’e İndirildi

Ekonomistler, Temmuz ayı Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulacağını tahmin ediyordu. Karar beklentilerin aksinde gerçekleşti ve faiz yüzde 13 seviyesine indirildi.

Yayımlanan TCMB faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda öne çıkan satır başları ise şu şekilde:

“Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybına işaret etmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x