Yükleniyor...
Sponsored

TCMB, 2022 Ekim Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen Ekim ayı faiz kararını yüzde 10,50 olarak açıkladı.

TCMB 2022 Ekim Faiz Kararini Acikladi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen Ekim ayı faiz kararını yüzde 10,50 olarak açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

22 Eylül 2022 Tarihli PPK Kararınca 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 100 baz puan indirilmişti. Ekim ayı faiz kararı, beklentiler yönünde gelmedi, politika faizi yüzde 10,50 olarak açıklandı.

20 Ekim 2022 Tarihli PPK Kararınca 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 150 baz puan indirilerek, yüzde 10,50’ye çekildi.

TCMB, 2022 Ağustos Faiz Kararı: Yüzde 10,50’ye İndirildi

Ekonomistler, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizin yüzde 11 seviyesine indirileceğini tahmin ediyordu. Karar beklentilerin aksinde gerçekleşti ve faiz yüzde 10,50 seviyesine indirildi.

Yayımlanan TCMB faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda öne çıkan satır başları ise şu şekilde:

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artarak devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x