Yükleniyor...

TCMB, 2022 Eylül Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen Eylül ayı faiz kararını açıkladı.

TCMB 2022 Eylul Faiz Kararini Acikladi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen Eylül ayı faiz kararını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ağustos ayındaki sekizinci toplantıda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından sürpriz faiz indirimi geldi. 18 Ağustos 2022 Tarihli PPK Kararınca 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 100 baz puan indirilmişti. Eylül ayı faiz kararı, beklentiler yönünde gelmedi, politika faizi yüzde 12 olarak açıklandı.

22 Eylül 2022 Tarihli PPK Kararınca 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 100 baz puan indirilerek, yüzde 12’ye çekildi. Kararın ardından Dolar/TL kuru 18,40’ı test etti.

TCMB, 2022 Ağustos Faiz Kararı: Yüzde 12’ye İndirildi

Ekonomistler, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizin yüzde 13 seviyesinde sabit tutulacağını tahmin ediyordu. Karar beklentilerin aksinde gerçekleşti ve faiz yüzde 12 seviyesine indirildi.

Yayımlanan TCMB faiz oranlarına ilişkin basın duyurusunda öne çıkan satır başları ise şu şekilde:

“Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x