Yükleniyor...

TCMB Beklenen Kararı Açıkladı

Yurtiçi piyasalarda gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına çevrilmişti.

tcmb faiz

Yurtiçi piyasalarda gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına çevrilmişti. Toplantı öncesinde detaylı analiz yapan ekonomistler faizin sabit tutulacağını öngörüyordu. Nitekim toplantıdan çıkan karar da bu yönde oldu.

TCMB Başkanı Naci Ağbal, göreve geldiği günden bu zamana sıkılaşma yönünde politikalar izliyordu. Bu yönde hızlı adımlar atan Ağbal’ın yönetimindeki Merkez Bankası Ocak ayı toplantısını pas geçti. Son enflasyon verisi her ne kadar beklenenin üzerinde gelse de önceki toplantıdan bu yana Türk Lirası istikrarlı bir seyir izledi.

Öte yandan yabancı ekonomistler de faizin sabit tutulacağı yönünde bir karar alınacağını beklediklerini duyurmuştu.

Kararın Detayları

Alınan karara göre, politika faizi (1 Hafta Vadeli Repo Faizi) 17,00’de faiz koridoru (TCMB Gecelik Borç Alma-Verme Faizleri) %15,50-%18,50 aralığında geç likidite penceresi (GLP) borç verme faizi de %21,50’de bırakıldı.

TCMB, iktisadi faaliyetin güçlü bir seyir izlediğini vurgularken aynı zamanda salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi devam ettiğini açıkladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner