Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Ekonomi TCMB Kararının Ardından Gözler Dolar ve Euro’ya Çevrildi

TCMB Kararının Ardından Gözler Dolar ve Euro’ya Çevrildi

ABONE OL:google-news

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, beklenen faiz kararını gün içinde açıkladı. Buna göre Merkez Bankası politika faizini 475 baz puan artırdı. Geçtiğimiz ay faizler sabit tutulmuştu. Bu ay ise yeni Bakan Naci Ağbal başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu (PPK), faiz oranını 475 baz puan artırarak yüzde 10,25’ten yüzde 15,00’a yükseltti.

Peki bu kararın ardından dolar ve euro’da neler yaşandı? Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından döviz kurları aşağı yönlü hareket etti. TCMB’nin faizi 4.75 puan artırmasının ardından euro ve dolarda da düşüş gerçekleşti. Kararın ardından dolar 7.52 seviyelerine kadar gerilerken, euro da 8.95’e düştü.

Dolar ve Euro’da Son Durum Ne?

Kararın ardından döviz kurlarında ani bir düşüş yaşandı. Fakat daha sonra tekrar bir yükseliş gerçekleşti. Yazının yazıldığı sırada dolar 7.60, euro ise 8.99 TL’den işlem görüyordu. Dolar güne 7.71 seviyelerinde başlamıştı, TCMB’nin kararını açıklamasından hemen önce ise 7.70 TL idi. Euro ise 9,10 seviyesinden işlem görüyordu.

Borsa İstanbul’da ise BIST 100 Endeksi, dün günü yüzde 2.78 yükselişle tamamlamıştı.  BIST, bugünkü işlemlere ise sınırlı bir düşüş oranıyla başlamıştı. BIST 100 endeksi PPK kararı öncesinde %1 civarında ekside seyrediyordu. Karardan sonra ise yön değiştirerek yükseliş yaşadı.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar