Yükleniyor...

Tehlike Çanları: Bitcoin 1 Milyon Dolar Olursa Bizi Neler Bekliyor?

10 yıl önce ilk Bitcoin kullanıcılarına, kripto para biriminin bir gün 1 milyon dolara ulaşacağını söyleseydiniz muhtemelen size gülerlerdi.

BTC 1 milyon dolar tahmini

10 yıl önce ilk Bitcoin kullanıcılarına, kripto para biriminin bir gün 1 milyon dolara ulaşacağını söyleseydiniz muhtemelen size gülerlerdi. 10 yıl önce, tek bir koin 1,00 dolardan daha düşük bir fiyatla işlem görmekteydi; hatta zaman zaman bir kuruşun altına düştüğü bile olmuştu.

Fakat zaman değişti. Şimdi insanlar gülmek yerine, yedi basamaklı sayılara geleceğini tahmin edenleri alkışlıyorlar. Bitcoin pazarında, varlığın eninde sonunda daha yüksek bir seviyeye çıkacağı ve diğer tüm varlıkları arkasında bırakacağı adeta ortak bir his haline geldi.

Bu tahminleri destekleyecek kanıtlar var ancak bir yorumcu yakın zamanda Bitcoin yatırımcılarına yedi haneye gelen kripto para biriminin ciddi toplumsal sonuçları olacağını hatırlattı .

1 Milyon Dolar Bitcoin İçin Kolay Olamayacak

Küresel makroekonomik görünüm son birkaç hafta içinde giderek kötüleşirken, IMF devam eden durgunluğun Büyük Buhran’dan bu yana en kötüsü olduğunu iddia ederek, Bitcoin’in birden yükselmesi için çağrılarda bulundu.

Bu durum kulağa çelişkili gelse de, devam eden ekonomik kriz kötüleştikçe parasal sistemde modern toplumun temeli olan daha fazla kusur ortaya çıkacak ve Bitcoin boğa iddiasını kanıtlayacak.

Eski Facebook yöneticilerinden Chamath Palihapitiya gibi önde gelen yatırımcılar, krizin kripto para birimi için bir nimet olacağını söylüyor.

Bu potansiyel olarak doğru olsa da toplum için riskli bir durum denilebilir.

Bir endüstri yatırımcısı olan Ceteris Paribus geçtiğimiz yıllarda, önümüzdeki birkaç yıl içinde Bitcoin’in 1 milyon dolar olmasını “isteyip istemediğini bile bilmediğini” aktardı.

Yatırımcı bunun “mevcut parasal sistemin yıkıcı bir çöküşünü” gerektireceğini açıklarken, itibari para birimlerinin kısa bir süre içinde tüm değerlerini kaybedeceğini açıkladı.

Ceteris Paribus, Bitcoin’in 1 milyon dolarlık satın alma gücünün “bu hızla gelirse” hoş olmayan bir geçiş olacağını açıkladı.

Yine de Popüler Bir Öngörü

1 milyon dolarlık bir Bitcoin fiyatıyla oluşabilecek sorunlara rağmen, konu kripto para analistleri tarafından ciddi bir şekilde teşvik ediliyor. Basitçe söylemek gerekirse, yeni bir para standardına şok edici bir geçişin gerçekleşeceğini gösteren meşru kanıtlar bulunuyor.

Dünyanın en büyük hedge fonu başkanı Bridgewater Associates’den Ray Dalio, yakın zamanda yapılan bir röportajda bu krizden sonra “yeni bir dünya düzeni” olacağını vurguladı.

Eski bir Goldman Sachs yöneticisi ve Real Vision’ın şu anki CEO’su Raoul Pal ise devam eden krizin “para sistemimizin başarısızlığı” olduğunu ve “mevcut finansal mimari”nin çöküşü olabileceğini vurguladı.

Pal geleneksel finansal sistemlerin çökme riskinin kaçınılmaz olduğunu, bu nedenle toplumdaki söylemi ateşlemek pahasına bile olsa Bitcoin’in çok hızlı yükseleceğini belirtmek gerektiğini söyledi.