Yükleniyor...

TEKNOFEST’te Konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Blockchain Vurgusu!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te düzenlenen Teknofest 2020 Ödül Töreni’nde yerli kripto para dünyasını ve Bitcoin yatırımcılarını ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

erdogan teknofest blockchain bitcoin yapay zeka nesnelerin interneti iha

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te düzenlenen Teknofest 2020 Ödül Töreni’nde yerli kripto para dünyasını ve Bitcoin yatırımcılarını ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada yapay zekadan; kripto paraları direkt olarak ilgilendiren blok zincir teknolojisine kadar mühim olan noktalara değindi. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler burada tohumlanacak, filiz bulacak, kök ve boy salacak. Yapay zeka, blok zincir, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni gelişen alanlar başta olmak üzere teknolojinin her alanında benzer başarılar kazanılmaması için hiçbir sebebi yoktur.”

Yerli İHA Konusuna da Değindi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin İHA konusunda başarılı olduğunu ifade ederek, “İnşallah benzer başarıyı otomobil ve uçan arabalarda yakalayacağız” şeklinde konuştu. Erdoğan, şunları söyledi:

“Ülkemizde bazıları milli teknoloji hamlemizi küçümsüyor bunu teessürle takip ediyoruz. Teknoloji devrimini gençlerimizle birlikte yürütme çabamız bu dönüşümü enerjik bir şekilde hayata geçirme amacımızın kaynağı.”

Ulusal Blokzincir Altyapısı 

Geçtiğimiz yıl, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ni açıklamıştı. Bu açıklamada ulusal bir blokzincir altyapısı geliştirme planlarının da stratejiye dahil olduğu bildirilmişti. Bakan Varank, blokzincir tabanlı ağ oluşturulması çalışmalarını teşvik edeceklerini bildirmiş bununla beraber kamu uygulamalarından blokzincir altyapısına taşınabilir olanların tespit edilerek projelendirileceğini bildirmişti. Bunun yanı sıra 11. Kalkınma Planı’nda “blockchain tabanlı dijital merkez bankası parası” çıkarılması kararı da yer almıştı.

Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın blokzincir konusunda yaptığı açıklamalar, bu teknolojinin ülkemizdeki gelişimi açısından büyük önem taşıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x