Telegram'ın Kurucusu Gram Token Davasında İfade Verecek • Coinkolik
Yükleniyor...

Telegram’ın Kurucusu Gram Token Davasında İfade Verecek

Telegram'ın Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) karşı verdiği yasal mücadelesinin son aşamasında kurucu Pavel Durov ile birlikte iki Telegram çalışanı ifade verecek.

Telegramın Kurucusu Gram Token Davasında İfade Verecek

Telegram’ın Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı verdiği yasal mücadelesinin son aşamasında kurucu Pavel Durov ile birlikte iki Telegram çalışanı ifade verecek.

25 Kasım’da açıklama yapan New York Güney Bölge Mahkemesi Hakimi P. Kevin Castel, taraflarca kararlaştırılan bir yerde 7 veya 8 Ocak 2020’de ifade alma işleminin gerçekleştirilmesine karar verdiğini belirtti. Açıklamada Telegram Başkan yardımcısı Ilya Perekopsky’nin de ifade vereceği bildirilirken, yapılacak görüşmenin tarihi ise 16 Aralık 2019 olarak belirlendi. 1.7 milyar dolarlık Gram token satışı hakkında ifadesi alınacak Telegram çalışanı Shyam Parekh’in görüşmesi ise 10 Aralık 2019 tarihinde yapılacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SEC, Pavel Durov’u Gram token’ların onaylanmış yatırımcılara satışı sırasında kayıt dışı menkul kıymetler üzerinden işlem yapmakla itham edilmişti. SEC’in suçlamalarının ardından Telegram 16 Ekim’de tazminat talebi ile dava açtı. Şirket, Gram token’ın hisse senedi olmadığını ve şirkete karşı ön soruşturma talebinin reddedilmesi gerektiğini savundu.

Telegram Open Network’ün (TON) Lansmanı Gecikti!

SEC’in Telegram aleyhinde başlattığı soruşturma, uzun zamandır beklenen Telegram Open Network’ün (TON) lansmanının da gecikmesine neden oldu. İlk yapılan duyuruda TON’un 31 Ekim’de faliyete geçmesi belirtiliyordu.

Gram token satışına ilişkin hazırlanan satın alma anlaşmasında, ağın belirtilen tarihe kadar başlatılamaması durumunda gerçekleştirilecek oymala sonrasında token sahiplerine para iadesi yapılma hakkı yer alıyordu. Telegram, yatırımcılarına bir öneri mektubu göndererek ağ kurulumunu resmi olarak erteleme ya da fonlarının bir kısmını iade etme seçeneği sundu. Yapılan oylama sonunda TON yatırımcıları ve GRAM token sahipleri, faaliyete geçiş tarihinin Nisan 2020’ye ertelenmesini kabul ettiler.

İlk olarak 24 Ekim’de yapılması planlanan duruşmanın Şubat 2020’nin sonlarına kadar ertelenmesi hem Telegram’ın hem de SEC’in faydasına olmuş durumda. Bu süreçte hem şirket hem de SEC yetkilileri avanın karmaşıklığını gidermek ve iddiaların detaylarını hazırlamak için çalışma zamanı bulacaklar. 19 Ekim’de paylaşılan ve yatırımcılara yazılan bir mektupta Telegram, son oturumların 18-19 Şubat tarihine ertelenmesinin düzenleme sorunlarının çözüme kavuşması yönünde bir işaret olarak gördüklerini ve olumlu bir adım olarak değerlendirdiklerini söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x