Yükleniyor...

Terra Kurucusu Do Kwon İçin Tutuklama Emri! Daha Önce Terra’da Neler Olmuştu?

Do Kwon İçin Tutuklama Emri Bloomberg’ün yaptığı habere göre Terra Kurucusu Do Kwon ve diğer beş kişi için tutuklama emri çıkarıldı.

Do Kwon İçin Tutuklama Emri

Bloomberg’ün yaptığı habere göre Terra Kurucusu Do Kwon ve diğer beş kişi için tutuklama emri çıkarıldı. Yerel bir gazetede daha önce yayınlanan habere göre arama emri, sermaye piyasası kurallarının ihlali sebebiyle çıkarıldı. Son zamanlarda hem Güney Kore hem de ABD’deki davalarda adı geçen Do Kwon için Seul’deki mahkeme tarafından tutuklama emri çıkarıldı. Bu yılın Temmuz ayında, Güney Kore, Do Kwon’un suçlamalara karşı cevap vermesini istemişti. Do Kwon daha sonra verdiği bir röportajda Güney Koreli müfettişlerin kendisine ulaşmadığını söylemişti. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Peki daha öncesinde neler yaşanmıştı Terra’nın çöküşü ve sonrasında neler olmuştu birlikte inceleyelim. 

Terra’da Neler Olmuştu?

Terra ekosisteminde Luna coin ve UST fiyatında başlayan düşüş oldukça sertleşmiş ve bir stablecoin olan UST’nin fiyatı sıfırlanmıştı aynı şekilde Luna 80 dolar seviyesinden 0 a inmişti. Peki tüm bunlar neden gerçekleşti?

Terra ekosistemindeki Defi projelerinden biri olan Anchor Protocol’deki yaklaşık 5 milyar UST’nin farklı borsalara gönderilip satılmaya başlamasıyla 1 dolara sabitlenmiş olan UST fiyatı sıfırlanmıştı. UST fiyatı Luna Vakfı’nın sahip olduğu BTC’ler tarafından destekleniyordu. Ekosistem kurucusu Do Kwon’da daha önce vakfın Satoshi’den sonra en fazla BTC bulunduran cüzdana sahip olduğunu söylemişti ve zor durumlar karşısında şirketin güçlü durma potansiyelini vurgulamıştı. Fakat yaşanan gelişmelerle Do Kwon’un açıklamaların yanlışlığı kanıtlandı. Vakıf UST fiyatını koruyabilmek ve 1 dolara ulaşmak için elindeki BTC’lerin tamamını satmış fakat yine de 1 dolara ulaşamamıştı. 

Do Kwon’un Açıklamaları

Bu yaşananlardan 3 ay sonrasında Terra kurucusu Do Kwon, kameralar karşısına geçmiş ve açıklamalarda bulunmuştu. NFTV’ye verdiği röportajda Kwon, tehditler aldığı ve ailesini korumak için Singapur’a gittiğini söylerken:” Ben Singapur’a davalardan ya da soruşturmalardan ötürü kaçmadım, bana kimse ulaşmadı” ifadelerini kullanmıştı. Daha sonra sistemin çöküşüyle ilgili açıklamalarda bulunan Do Kwon:” Terra’nın çökeceğini hiç düşünmedim. Açığa satış konusunda sistem içinde bir boşluk varsa ve birileri buradan kar sağlıyorsa bu sadece benim suçumdur.” İfadelerini kullanmıştı. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x