Yükleniyor...

Terra LUNA, Tekrardan İlk Sırada

Terra LUNA, kullanıcıların fiyatın yükseleceğine inanmasıyla beraber trend coin'ler arasında ilk sıraya yükseldi.

asdasdasdasdasdas

Terra LUNA, kullanıcıların fiyatın yükseleceğine inanmasıyla beraber trend coin’ler arasında ilk sıraya yükseldi.

Volatilite kripto para dünyasına aşina birisi için uzak bir kavram değil. Terra (LUNA) ekosisteminde meydana gelen çöküş ve ardından LUNA 2.0’ın yayınlanması geçtiğimiz iki ayda pek de umulanı vermedi. Son skandal dışında LUNA geçtiğimiz hafta düşüş öncesi değerinin %30’unu geri kazandı.

LUNA Zirvede

Geçtiğimiz 24 saat içinde LUNA CoinMarketCap’teki en trend coin’ler listesinde tekrardan birinci sıraya yükseldi. Bununla beraber LUNA CoinMarketCap’te PancakeSwap (CAKE) ve Terra Classic (LUNC)’i geçerek en çok arananlar listesinde de birinci sıraya yükseldi.

LUNA İçin Hala Umut Var Mı?

LUNA büyük çöküş sonrasında toparlanmanın sinyallerini verdi. Yaşanan stabil coin skandalından sonra geçtiğimiz bir haftadaki yükseliş gösterdi ki yatırımcılar LUNA ve LunaClassic’e hala güveniyor. Bunlar yaşanırken LUNC yatırımcılar tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Ayrıca LUNC’ın haftalık market hacmi 2 Ağustos’ta 1.1milyar $’a ulaştı. Mayıs’taki çöküş bir tarafa LUNC yatırımcılar ve topluluktan destek görmeye ve trendde yükselmeye devam ediyor.

LUNA’ya Güvensizlik Hala Devam Ediyor

Yaşanan UST stabil coin kaosu LUNA fiyatlarını 119$’dan 0.000196$’a kadar gerilemesine sebep olmuştu. Bu da en başta LUNA’ya ve sonrasında stabil coinlere olan güvenimizi tekrardan sorgulamamıza yol açtı.

LUNA Neden Düştü?

Luna’nın stabil coini olan UST “death spiral” olarak adlandırılan bir döngüye girdi. Daha açık olmak gerekirse LUNA ve UST beraber çalışarak UST stabil coinini USD’ye sabitliyor. Kısaca algoritma fiyat 1 doların üstündeyse LUNA’yı UST’ye eğer fiyat 1 doların altındaysa UST’yi LUNA’ya çeviriyor ve böylece UST fiyatı her daim 1$’a eşdeğer kalıyor.

Bu sırada arbitrajcılar, 98 Dolara aldıkları UST’yi anında 1$’a satarak kar elde etmeye başladıklarında Luna tarafından açıklama olarak bir saldırı meydana geldiği söylendi. Ancak fark edildi ki UST .98 dolardayken LUNA satmak yerine BTC satarak stabil coinin değerini 1$’da tutmaya çalışıldı. O dönemde BTC’nin de düşüşüyle birlikte LUNA’nın elinde UST’yi destekleyecek BTC kalmadı ve değeri günler boyu düştü.

Bütün bunlardan dolayı LUNA, trend olmayı sürdürse de piyasanın güvensizliği halen devam etmekte.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner