Anasayfa Bitcoin (BTC) Tesla 2 Milyar Dolarlık Hisse Senedi Teklifi Planlıyor

Tesla 2 Milyar Dolarlık Hisse Senedi Teklifi Planlıyor

ABONE OL:google-news

Tesla hisseleri (TSLA) son birkaç ayda muazzam bir fiyat artışı yaşadı ve firma bu artıştan para kazanmaya çalışıyor. Tesla, finansal pozisyonunu güçlendirmek için 2 milyar dolarlık adi hisse senedi sunmayı planlıyor. Benzer senaryolar geleneksel finansal piyasada da karşımıza çıkabilirken, Bitcoin bunun tam tersi konumda duruyor. Önceden programlanmış 21 milyon arz, piyasaya daha fazla Bitcoin gelmeyeceği anlamına geliyor.

Tesla Hisse Senetleri Performansı ve Sunumu

Son birkaç ay Tesla ve özellikle hisse senetleri (TSLA) için etkileyici bir şeye sahne olmadı.  Ekim 2019’da TSLA 218 dolardı ve birkaç hafta önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 965 dolara ulaştı. Mevcut geri çekilme ile hisse şu an 800 dolar olsa da bu hala dört aylık süreçte yüzde 270’in üzerinde bir artışı temsil ediyor.

Etkileyici fiyat performansının ortasında Tesla, 13 Şubat’ta, taahhütlü bir halka arzda yaklaşık 2 milyar dolarlık adi hisse senedi sunmayı planladığını açıkladı. Şirketin CEO’su Elon Musk, 10 milyon dolarlık satın alım yapacak. Firmanın Yönetim Kurulu üyesi Larry Ellison da 1 milyon dolara kadar satın alacak. Resmi duyuruda, toplanan paranın “bilançosunun daha da güçlendirilmesi ve genel kurumsal amaçlar için” kullanılacağı bildiriliyor. Wedbush Securities Genel Müdürü Dan Ives’e göre bu akıllı, stratejik bir hareket.

Bitcoin Miktarı Azalıyor

Tesla’nın aksine bu konuda halka açık diğer şirketler, -Bitcoin gibi- benzersiz bir şekilde sınırlı bir arzla önceden programlanmıştır. Bitcoin’in protokolü 21 milyondan fazlaya izin vermeyecek şekilde yazılmıştır. Sınırlı ve önceden belirlenmiş bir arzın temel faydalarından biri enflasyonu kontrol etmektir. Örneğin, basit ekonomik ilkeler, daha fazla para basmanın genellikle enflasyon oranlarının artmasına yol açtığını belirtir. Benzer şekilde, yeni stokların eklenmesi de aynı etkiye sahip olabilir.

BU YAZI DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Video Oyunları Kripto Para Kullanımını Öğretiyor

Aynı zamanda, Bitcoin Halving adlı bir olay her dört yılda bir gerçekleşir ve her gün çıkarılan kripto para sayısını azaltır. Şu anda, günlük olarak bin 800 BTC ortaya çıkıyor, ancak üç aydan kısa bir süre içinde miktar 900’e düşecek. Sonuçta bu, Bitcoin’in enflasyon oranında bir düşüşe neden olur.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

825BeğenenlerBeğen
276TakipçilerTakip Et
13,078TakipçilerTakip Et
72AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar