Yükleniyor...

Tether Basımı ve Bitcoin’in Fiyatı Arasında Bir İlişki Mevcut mu?

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz 10 yıldan beri, giderek artan bir şekilde kabul görmekte.

tether basimi ve bitcoin fiyati arasinda bir iliski mevcut mu

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz 10 yıldan beri, giderek artan bir şekilde kabul görmekte. Son yıllarda ise, Tether gibi stabilcoinler aracılığı ile Bitcoin’e kolay erişilebilmesi, Tether ihracı ile BTC fiyat eylemi arasında bir ilişki var mı tartışmalarını her geçen gün alevlendiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Warwick Business School Finans Profesörü Ganesh Viswanath-Natraj, On the Brink isimli podcast’ın son bölümünde, Tether ihracı ve Bitcoin fiyatı arasında ortak bir bağlantı olabileceği yönündeki piyasada yer alan hakim görüşü tartıştı ve kripto piyasasında Tether gibi istikrarlı kripto paraların basımı ile Bitcoin fiyatı arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını belirtti.

“Tether ihracı ve Bitcoin fiyatları arasında hiçbir ilişki yoktur. Yani istatiksel olarak anlamlı bir ilişki yok. Buradaki kanıtlarımızın tamamı bu düşüncemizi doğruluyor.”

Natraj, “İstikrarlı paralar kripto piyasalarını şişirmez” başlıklı araştırma makalesi üzerinde de durarak, ihraç davranışı ancak, merkezi olmayan bir döviz kuru sisteminin sürdürülmesi ve dijital varlık ekonomisinde güvenli bir sığınak olarak görülmeleri ile açıklanabilir diye belirtti.

Yakın geçmişte, Tether ihracatı artmaya devam etti, ancak Bitcoin fiyatının çoğunlukla yanlara doğru hareket ettiği durumlar oldu. Ancak son birkaç ay dikkate alındığında, eğriden gelen piyasa verileri, Tether’in piyasa değerindeki artışın, artan Bitcoin fiyatlarıyla nasıl senkronize olduğunu açıkça gösteriyor ve Tether’in bir araç para birimi işlevi burada kolaylıkla görüntülenebiliyor.

Risk dönemlerinde, bazı yatırımcılar daha iyi bir değer deposuna geçmeyi seçerler. Tether ve diğer istikrarlı madeni paralara yönelik olan mevcut ilgi, bu işlevi minimum aracılık maliyetleri ile yapılabilmesine olanak sağlamalarından kaynaklanıyor.