Yükleniyor...

Tether CTO’su, Celsius’tan Borç Aldıklarını Yalanladı

Tether’in (USDT) CTO'su Paolo Ardoino, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımında Tether’in Celsius’tan borç aldığını yalanladı.

Tether Rezerv Raporlari icin BDO Italia ile Ortak Oldu

Tether’in (USDT) CTO’su Paolo Ardoino, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımında Tether’in Celsius’tan borç aldığını yalanladı. 

Tether CTO’su, mahkeme tarafından atanan denetçi Shoba Pillay’in Celsius iflas raporunda ya bir yazım hatası ya da yanlış tanımlama olduğunu belirtti. CTO’ya göre Tether, Celsius’tan hiçbir zaman borç almadı. Tether’in dışında Bitfinex platformunda da CTO’luk görevinde bulunan Paolo Ardoino, Tether’in Celsius’tan asla borç almadığını Twitter üzerinden duyurdu. 

Paolo Ardoino Duruma Açıklık Getirdi

Paolo Ardoino, Celsius’tan borç alanlar arasında olduğu ima edilen Tether adına Twitter üzerinden açıklamada bulundu. 

31 Ocak’ta yayınlanan inceleme raporunun 183. sayfasında, Celsius’un Tether’e verdiği kredilerin, kredi limitinin iki katı olduğu belirtildi. Rapora göre Tether, Celsius’a 2 milyar dolardan fazla borçlu durumda ve bu durum borç verenin mali sağlığı için varoluşsal bir tehdit olarak görülüyor. 

Celsius’a herhangi bir borçları olmadığını belirten Ardoino, denetçi Shoba Pillay’in raporundaki edatları karıştırdığını, aslında “Tether’e Celsius kredileri” yerine “Tether’den Celsius kredileri” anlamına geldiğini öne sürdü. 

Tether CTO’su Ardoino, Financial Times muhabiri Kadhim Shubber tarafından başlatılan bir tweet dizisine “ya bir yazım hatası ya da yanlış tanımlama” diye yazdı. Shubber yaptığı paylaşımda yanlış anlaşılma olabileceğine dikkat çekti ve şunları söyledi: 

“Yukarıdaki inceleme raporu, Celsius’un Tether’e borcu olduğunu açıklıyor, ancak bence risk, Celsius’un Tether’den ödünç aldığı meblağlardan daha fazla teminat yayınlamasından kaynaklanıyor.” 

Daha önce bildirildiği üzere, Celsius’un Bitcoin ile Tether’den 1 milyar dolar borç aldığı iddia edilmişti. Kurucu Alex Mashinsky, 2021’de Celsius’un yüzde 5 ile yüzde 6 arasında bir faiz oranı ödediğini belirtti. Haziran 2022’de Tether, Celsius’un para çekme işlemlerini durdurmasından yaklaşık bir ay sonra gelen 900 milyon dolarlık krediyi tasfiye ettiğini söyledi. 

En son inceleme raporuna göre, kredinin miktarı 1 milyar dolardan çok daha fazlaydı. Denetçi Shubber: “Celsius, Tether’den 1.823 milyar dolarlık stablecoin (USDT) ödünç almış ve yönetimi altındaki varlıkların 2.612 milyar dolarını teminat olarak göstermişti.” diye yazdı ve teminatın Celsius’un tüm varlıklarının yüzde 17’sini oluşturduğunu belirtti. 

Tether, Celsius’a büyük krediler sağlamasının yanı sıra iflas eden şirketin erken yatırımcıları arasında yer alıyor. Celsius 2020’de, Tether’den 10 milyon dolarlık fon toplamıştı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner