Yükleniyor...

Tether Efsanesi Yıkıldı! Bitcoin Boğaları Stablecoin’lerden Bağımsız

Ekonomi Politikaları Araştırma Merkezi (CEPR) tarafından yürütülen yeni bir akademik çalışma, kripto ekosistemindeki en köklü efsanelerden birinin gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Tether Efsanesi Yıkıldı Bitcoin Boğaları Stablecoin’lerden Bağımsız scaled

Ekonomi Politikaları Araştırma Merkezi (CEPR) tarafından yürütülen yeni bir akademik çalışma, kripto ekosistemindeki en köklü efsanelerden birinin gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Araştırmacılar, Richard K Lyons ve Ganesh Viswanath-Natraj, Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatını ne derece yönlendirdiğini anlamak amacıyla son üç yılda Tether arzının piyasaya etkisini değerlendirdi.

Tether Bitcoin Fiyatlarını Artırmıyor

Geçmişte, bazı kripto gözlemcileri, Tether basıldığında Bitcoin fiyatının fırladığını iddia etti. UC Berkeley’den Richard K Lyons ve Warwick Business School’dan Ganesh Viswanath-Natraj birlikte “Stablecoin’ler kripto para piyasasını arttırmıyor” başlıklı yeni bir çalışma yayınladılar.

Araştırmacılar, Bitcoin’in kripto fiyatları ile yeni basılmış stablecoin’ler arasındaki korelasyonu denemek ve anlamak için Aralık ayının sonları da dahil olmak üzere, Tether ve diğer stablecoin’lerin 2017’den beri yapılan ihraçlarını analiz etti.

Araştırmacılar, yeni Tether token’lerinin basılması ile Bitcoin fiyat artışları arasında net bir bağlantı olmadığını fark ettiler:

Sonuç olarak: Kripto para birimi fiyatlarını artıran stablecoin ihracı için sistematik bir kanıt bulamıyoruz.

Artan Tether Kullanımı Ne Anlama Geliyor?

Araştırmacılar, stabilcoin kullanımının son iki yılda önemli ölçüde arttığını kabul ediyorlar. Daha sonra bu artan etkinliğin iki ana faktörünü belirlediler.

Birincisi, stabilcoin kullanımının tipik olarak borsa arbitrajına yanıt olduğunu belirtiyorlar. Bu, katılımcılar ikincil piyasalardaki sapmalardan ve sabitlenmiş orandan yararlanmak için hareket ettikçe stabilcoin aktivitesinin arttığı anlamına gelir.

İkincisi, araştırmacılar, istikrarlı paraların yüksek piyasa oynaklığı (volatilite) dönemlerinde güvenli cepheler olarak hareket ettiğini düşünüyorlar. Tether gibi stablecoin’lerin “araç para birimi” rolünü oynadıklarını iddia ettiler.

Temel olarak, yatırımcılar, Bitcoin’in tek bir günde %40’ın üzerine düştüğü Mart ortası koronavirüs odaklı panik gibi, Bitcoin piyasasındaki düzeltme dönemlerinde stabilcoin’lere geçiyor.

Tether Arzı ve Bitcoin Fiyatı

ABD dolarına sabitlenmiş kripto para, uzun zamandır Bitcoin piyasalarını manipüle etmekle suçlanıyor. Belki de en popüler teori, Tether’in 2017 sonundaki mega boğa koşusunu tek başına katalize ettiğini iddia eden Ohio State’ten Amin Shams ve Texas Üniversitesi’nden John Griffin tarafından öne sürülen teoridir.

Griffin ve Shams, 2018’de “Bitcoin Gerçekten Yükseldi mi?” Başlıklı bir araştırma yazdı. İki adli araştırmacı, Tether ihraçlarının Bitcoin piyasasının geri çekilmeleriyle çakıştığını ve amiral gemisi kripto para biriminin fiyatında önemli artışlara neden olduğunu keşfetti. Bu rapor, yeni bir boğa piyasasının habercisi olarak Tether arzının izlenmesine sebep oldu.

Bununla birlikte, Lyons ve Viswanath-Natraj’ın bu yeni raporu, bu korkunç iddiaları göz ardı ediyor ve sonuç olarak Tether ile Bitcoin fiyatı arasında bir ilişki olmadığını savunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner