Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Altcoin Haberleri Tether (USDT) Tether İçin Vakit Daralıyor! Dava Nasıl Sonuçlanacak?

Tether İçin Vakit Daralıyor! Dava Nasıl Sonuçlanacak?

ABONE OL:google-news

Tether, 15 Ocak 2021 tarihine kadar kendisinden talep edilen belgeleri sunmak zorunda. Daha önce de duyurulduğu üzere New York Başsavcısı (NYAG) geçtiğimiz ay, 850 milyon dolarlık örtbas etme iddiasıyla ilgili kredi belgelerinin tesliminin “önümüzdeki haftalarda” tamamlanacağını ifade etmişti. Tether için zaman bu anlamda daralmaya başladı.

NYAG, Coindesk’in haberine göre Aralık ayında New York Yüksek Mahkemesine gönderilen bir mektupta, stablecoin USDT’nin sahibi Tether ve kripto para borsası Bitfinex’in soruşturmada işbirliği yaptığını açıklamıştı. NYAG ayrıca, teslim edilecek belgelerin daha önce mahkemenin aracılık ettiği ve kripto para şirketlerine mali ilişkilerini özetleyen belgeleri bir kez daha teslim etmelerini emreden son tarihle beraber geleceğini belirtmişti.

Bilindiği üzere mahkeme daha önce de iki şirket arasındaki ilişkiyi gösterebilecek olan belgeleri talep etmiş fakat istenen belgeler gönderilmemişti. Bu gecikme nedeniyle de Tether’in Bitfinex’e fon sağlaması bir kararla engellenmişti. Bu kararın süresi 15 Ocak’ta bitecek. Belgeler sunulmazsa, kararın süresi uzatılabilir.

Tether Talep Edilen Belgeleri Sunmak Zorunda

Davalı şirket Tether, talep edilen dökümanları tatminkar bir içerikle 15 Ocak 2021 tarihine kadar sunmak durumunda. Yerli kripto para topluluğunun tanınan isimlerinden Fidelitas Lex, bu konuda şu ifadeleri kullandı:

“Tether talep edilen dökümanları -daha evvel sunduklarının aksine- tatminkar bir içerikle sunması gerek. Tether’in hangi rezerv karşılığı üretildiği kesin şekilde ortaya çıkabilir ve buna bağlı karar bir süre sonra açıklanabilir.”

Ne Olmuştu?

NYAG, Bitfinex’in ödeme işlemcisi Crypto Capital aracılığıyla müşteriler adına tutulan 850 milyon dolarlık fon kaybını örtbas etmeye çalıştığını ve açıkları kardeş firma Tether’in rezervlerinden gizlice ödünç aldığını iddia etmişti.

Ayrıca Bitfinex, Tether ve bağlı kuruluşlara, kripto para piyasasını manipüle ettiği iddiasıyla revize edilmiş bir dava açılmıştı. Dava, sanıkların kripto para fiyatlarını sahtekarlıkla şişirdiğini ve trader’lara “milyarlarca dolar zarar” verdiğini iddia ediyor.

Davanın Sonucu Nasıl Etkiler?

Kripto para topluluğuna göre bugün Tether’in kripto para piyasasında önemli bir yeri bulunuyor ve bu USDT ile ilgili her türlü gelişme olumlu ya da olumsuz olarak piyasayı etkiliyor. Bu anlamda mahkemeden çıkacak kararın kripto para piyasaları üzerinde ciddi bir etkisi olması bekleniyor.

Öte yandan SEC’in bir sonraki hedefinin Tether olacağına yönelik ciddi bir spekülasyon da ortalıkta dolaşmaya devam ediyor. Tüm bunların ışığında mahkemenin vereceği karar büyük önem arz edecek.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar