Yükleniyor...

Tether Para Basma Çılgınlığına Devam Ediyor

En önemli stablecoin üreticisi Tether, para basma çılgınlığında yavaşlamıyor.

tether para basma çılgınlığı

En önemli stablecoin üreticisi Tether, para basma çılgınlığında yavaşlamıyor. Tether’in geçen hafta içinde basmış olduğu token miktarı, nisan ayının ilk yarısında bastığı paraya eşit miktarda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Whale Alert’ten elde edilen kayıtlar, Tether Hazinesi’nin son beş gün içinde toplam 480 milyon USDT (480.4 milyon dolar) olan beş grup token bastığını ve bunun da bir önceki ayın ilk 14 günü içinde basılan miktarla aynı olduğunu gösterdi. Önceki bir raporda, Tether sadece Nisan ayında 1,58 milyar USD (yaklaşık 1,586 milyar dolar) yarattı. Bu da Nisan’ı en yoğun aylardan biri haline getirdi. Şirket sadece Perşembe günü 220 milyon USDT (220.4 milyon dolar) ve bugün 100 milyon USDT’den (99.8 milyon dolar) daha fazla token üretti. Stablecoin’in ihraççısı bu oranda daha fazla token üretmeye devam ederse, muhtemelen Nisan ayındaki rakamın neredeyse iki katını göreceğiz.

Tether Basma Kripto Fiyatlarını Etkilemiyor

Stablecoin’ler tıpkı USDT’nin ABD dolarına sabitlendiği gibi, fiat para birimlerinin veya varlıklarının değerine sabitlenir. USDT’nin sürekli düşürülmesinin kripto fiyatlarını etkilediğine dair bazı tartışmalar var, ancak Tether, para basımının token için artan talebe uygun olduğunu iddia ediyor.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, yeni basılmış stablecoin akışının Bitcoin gibi kripto paraların fiyatlarını şişirmediğini iddia ediyor. Fakat bazı tarihsel modeller aksini gösteriyor. Yeni USDT stablecoin üretimi, kısa vadede Bitcoin için bir yükseliş işareti gibi görünüyor. Örneğin, Bitcoin’in geçen ay yaşadığı Mart çöküşünden sonraki iyileşmesi, Nisan ayında bir milyar ve üzeri USDT token’ı basma çılgınlığına denk geldi. Benzer şekilde, Bitcoin’in bu hafta 10 bin dolarlık bölgeye taşınması da aynı dönemde 480 milyon USDT’nin basılmasına denk geldi.