Yükleniyor...

Tether (USDT) İçin Büyük Gün Yarın: Piyasalar Etkilenecek mi?

Kripto para topluluğu, gözlerini New York Başsavcılığı (NYAG) ile Bitfinex ve Tether'in ana şirketi iFinex’in 15 Ocak tarihli davasına dikti.

tether usdt icin buyuk gun yarin piyasalar etkilenecek mi

Kripto para topluluğu, gözlerini New York Başsavcılığı (NYAG) ile Bitfinex ve Tether’in ana şirketi iFinex’in 15 Ocak tarihli davasına dikti.

NYAG – iFinex Davası: Ne Olmuştu?

Bir CryptoPotato haberine göre, Nisan 2019’da New York Başsavcılığı ofisi, popüler kripto para borsası Bitfinex’in 850 milyon dolar kaybettiğini ve stablecoin sağlayıcısı Tether’in ise, açığı kapatmak için fon kullandığını iddia etmişti.

Daha sonra Tether, bir blog yazısı aracılığıyla iddiaların “kötü niyetle” yazıldığını ve “yanlış iddialarla dolu” olduğunu belirten bir açıklama yaptı.

Mayıs 2019’da Yargıç Joel Cohen, NYAG ofisinin iki şirketten istediği belgeleri 29 Temmuz’daki duruşmalarına kadar kısmen bekletti. Bu duruşma sırasında, davanın yargıcı Joel Cohen, davanın ilerlemesi veya reddedilmesi konusunda nihai bir karar vermeye hazır olmadığı için ihtiyati tedbir kararını uzatmaya karar verdi. Bu nedenle, bu kararı 90 gün uzattı.

Bununla birlikte NYAG, 850 milyon doları örtbas etmenin dışında, Bitfinex ve Tether’in New York müşterilerine iddia ettiklerinden daha uzun süre hizmet verdiğini iddia ederek dava hakkında yeni kanıtlar sundu.

NYAG, Bitfinex’in LEO ICO’suna da saldırdı ve “Martin Act’e göre, bir menkul kıymet ihracına dair her göstergeye sahip olduğunu ve ihracın soruşturma altındaki konularla ilgili olduğuna inanmak için nedenler olduğunu” iddia etti.

Ayrıca NYAG, iFinex’in yasal bir soruşturmayı engellemek için uygunsuz bir teşebbüsü reddetme talebinde bulundu.

Belgelerin Son Teslim Tarihi

Eylül 2020’de Yargıç Cohen, Bitfinex ve Tether’in finansal ilişkilerini ve geçmişlerini detaylandıran belgeleri NYAG ofisine teslim etmesi gerektiğine karar verdi. Bununla birlikte, 9 Aralık 2020’de Başsavcı Letitia James, Justice Cohen’den son tarihi 15 Ocak 2021’e uzatmasını isteyen bir belge sundu.

15 Ocak Tarihi Neden Önemli?

Tether (USDT), piyasadaki en popüler ve en büyük stabilcoin olduğu için tüm kripto para birimi alanı için oldukça kritik bir olayı temsil ediyor. Söz konusu şirket, geçmişte birçok skandala karıştığı için de birçok kişi USD destekli olup olmadığını sorguluyor.

Geçtiğimiz günlerde aktardığımız gibi, Tether CTO’su Paolo Ardoino katıldığı bir programda yaptığı açıklamada 15 Ocak’tan sonra hiçbir şeyin değişmeyeceğini söyleyerek, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Tether karşılığında para tutuluyor. 2021 yılı için şeffaflığı arttırmayı hedefliyoruz. Güçlü KYC ve AML sunacağız. 15 Ocak’ta işler olduğu gibi devam edecek.”

Tether (USDT) Davası Piyasayı Nasıl Etkiler?

Tether, kripto para piyasasında oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Hal böyle olunca da USDT ile ilgili her türlü olumlu ya da olumsuz gelişme, piyasa üzerinde büyük bir etkiye sahip oluyor. Bu nedenle kripto para topluluğu mahkemeden çıkacak kararın kripto para piyasaları üzerinde etkili olacağını düşünüyor.

Birçok kripto para yorumcusu, davanın olumsuz sonuçlanması halinde sektörü oldukça zor bir konuma sokacağını düşünüyor. Toplulukta ise genel olarak, davanın olumsuz sonuçlanacağına dair bir inanç var.

Tether, Bitcoin (BTC) işlem hacminin %60’ını oluşturuyor.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Soner
Soner
3 yıl önce

tether soruşturması nasıl sonuçlandı acaba?

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x