Yükleniyor...

Tether (USDT) Piyasa Değeriyle Bir Kez Daha XRP’yi Yerinden Etti

Kripto para analiz platformları Messari ve Coin Metrics'e göre Tether (USDT), bugün piyasa değeri ile üçüncü en büyük kripto para birimi haline geldi ve Ripple'ın XRP'sini dördüncü sıraya itti.

Tether USDT Piyasa Degeriyle Bir Kez Daha XRPyi Yerinden Etti

Kripto para analiz platformları Messari ve Coin Metrics’e göre Tether (USDT), bugün piyasa değeri ile üçüncü en büyük kripto para birimi haline geldi ve Ripple’ın XRP’sini dördüncü sıraya itti.

Bir kripto para birimindeki token sayısını mevcut fiyatına göre çarparsanız, piyasa değerini alırsınız. Oldukça farklı kaynaklara sahip varlıkları karşılaştırmanın bir yolu da budur. Tether bir stablecoin (sabit para) olduğundan ve fiyatı gerçekten hareket etmediğinden -tek bir USDT’nin fiyatı çoğunlukla 1 dolara eşit olacak şekilde tasarlandı- piyasa değerini artırmanın tek yolu yeni coin’ler basmaktır.

Tether’ın piyasa değeri 12 milyar doları aştı, son bir haftada ise 1 milyar dolar artış gösterdi. Coin Metric analisti Lucas Nuzzi, attığı bir tweet ile bugün Tether’ın 13.14 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Nuzzi ayrıca yılbaşından bugüne, büyüme oranlarına göre ilk beş stabilcoin’i listeledi.

Bu, Tether’in XRP’yi üçüncü en büyük kripto para olarak tahtından ettiği ilk sefer değil. Mart ayındaki piyasa çökmesi sırasında da USDT, piyasa değerinde 5 milyar doları aştıktan sonra kısa bir süre içinde XRP’yi geçmişti.

Tether’in büyümesi, ana şirketinin çeşitli davalarla ilgilenmesine rağmen gerçekleşti. Şu anda, Tether ve kardeş şirketi olan kripto para borsası Bitfinex, Bitfinex’in mali durumundaki 850 milyon dolarlık boşluğu örtmek için komplo kurdukları iddiaları üzerine, New York Başsavcılığı tarafından yürütülen bir dolandırıcılık soruşturmasına konu oldu.

Tether Nedir?

Tether (USDT), 1:1 oranında dolar tarafından desteklenen bir stablecoin’dir. Ana firmaya göre USDT, değer açısından ABD Doları ile her zaman 1’e 1 oranını koruyacak, ancak Tether yıllar boyunca, özellikle de desteklenen dijital varlıkla ilgili iddialar nedeniyle muazzam miktarda eleştiri aldı. Dolar ve başarısız denetim girişimleri bu eleştirilerin ana kaynağı oldu.

Tether (USDT) Tartışmaları

2017 yılında şirket, yaklaşık 31 milyon dolar değerinde USDT’sinin hacklendiği için bir hard fork yapılması gerektiğini iddia etti. En büyük skandal, Tether ve Bitfinex’in 850 milyon dolarlık devasa bir zararı gizlemekle suçlandığı zaman oldu. İddiaya göre Bitfinex, eksik boşluğu kapatmak için Tether’den 700 milyon dolar değerinde bir kredi aldı.

Şaşırtıcı bir şekilde Tether, fiilen 1:1 oranında dolara sabitlenmediğini kabul etti. Bu durum ise bize Tether’in her zaman kesin olarak “bir şey” tarafından desteklendiğini, ancak desteklenen şeyin yalnızca ABD doları olmadığını gösterir.

Tether’da Yaşanması Muhtemel Senaryolar

Factor Report’un yazarı ve yayıncısı usta analist Peter Brandt, kısa süre önce Tether’in “gerçekleşmesi beklenen bir kaza” olduğunu söyledi ve Tether büyük bir çöküş yaşayacağını belirtti.

Tether Çökerse Bitcoin’e Ne Olabilir?

Tether en son düşüşe geçtiğinde Bitcoin gerçekten yükseldi, peki bunun nedeni neydi? Buradaki fikir, Tether’in çökmesinin Bitcoin ve diğer kripto paraları otomatik olarak yukarı iteceğidir çünkü insanlar Tether’den başka bir varlığa geçmektedirler. Esasen insanlar, ‘stablecoin’den kurtulmak için en iyi alternatif olan Bitcoin satın alıyorlar.

Kısa vadede, USDT’nin düşüşü aslında o kadar da korkunç olmayabilir ancak uzun vadede, diğer stablecoin’ler (sabit paralar) halihazırda geliştirildiği ve var olduğu için kripto para piyasası üzerinde kesinlikle önemli bir etkisi olacaktır.

Bitcoin’i Bile Geçmişti

Daha önce bildirildiği gibi, Tether’in dolaşımdaki arzı 15 Temmuz’da resmi olarak 10 milyar doları geçti. Tether dışında, on haneli bir piyasa değerine sahip sadece iki kripto para birimi (Bitcoin ve Ethereum) var.

USDT, Haziran ayında ayarlanmış günlük işlem hacmi açısından Bitcoin’i geçti. Nisan 2019’da, kripto para birimi lideri BTC de dolar ticaret hacmi açısından dolara sabitlenmiş rakibine zemin hazırladı.

En popüler kripto para birimi, Çinli trader’lar tarafından ülkenin sıkı sermaye kontrollerini atlatmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, firmanın kurucu ortağı NicCarter, Tether’in egemenliğinin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin faydasını tehdit etmediğine inanıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x