Yükleniyor...

Tether (USDT), XRP’nin Konumunu Tehdit Ediyor

Tether Hazinesi tarafından yapılan büyük Tether (USDT) basımı, XRP’nin kripto pazarındaki üçüncü büyük piyasa değerine sahip kripto para birimi konumunu tehdit ediyor.

TETHER USDT XRPyi tehdit ediyor

Tether Hazinesi tarafından yapılan büyük Tether (USDT) basımı, XRP’nin kripto pazarındaki üçüncü büyük piyasa değerine sahip kripto para birimi konumunu tehdit ediyor. CoinGecko verilerine göre yazının yazıldığı sırada Tether (USDT), 8.621.814.938 dolarlık bir piyasa değerine sahipken, XRP’nin toplam 8.752.162.343 dolarlık bir değeri var.

coingecko tether usdt
Kaynak: CoinGecko
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bununla birlikte, CoinMarketCap verilerine göre, XRP ve Tether arasında piyasa değeri anlamında 2.3 milyar dolarlık yüksek bir fiyat farkı var. CoinMarketCap verilerine göre XRP, üçüncü sırada ve tehdit edilmiyor.

Üçüncü En Büyük Kripto Para Birimi Olarak USDT

Messari’ye göre ise Tether, XRP’den neredeyse 3 milyar dolar daha fazla piyasa değerine sahip olarak kripto paralar listesinde 3. sırada.

messari
Kaynak: Messari

Tether’ın yüksek USDT basımı, geçmişte olduğu gibi bugün de mevcut Bitcoin fiyatlarını etkileyebilir. Bazı uzmanlar USDT ve BTC arasında bir korelasyon olduğunu dahi savunuyor: Stablecoin yükseldiğinde BTC düşüyor ya da tam tersi yaşanıyor.

Son zamanlarda Tether, kripto para sahnesinde çok fazla kargaşaya neden olan önemli miktarda USDT basımı yaptı. Tether CTO’su Paolo Ardoino, basılan USDT’lerin hemen kullanılmayacağını bunun sadece acil durumlar için yedek olduğunu iddia ederek savunmaya geçti.

 Stablecoin’ler Gerekli Hale Geliyor

Her ne kadar manipülatif etkileri olduğu iddia edilse de Tether’in (USDT) mevcut en etkili stablecoin olduğu da doğrudur. Amerikan Dolarına sabitlenmiş olması, hem yatırımcılara hem de kripto para dünyasına yeni girenlere ne kadar fiat yatırımı yapacağını bilmelerine yardımcı oluyor. USDT’yi ihraç eden Tether, bu sanal para birimlerinin kullanımının dijital alışverişleri daha hızlı ve daha ucuz hale getirdiği iddiasıyla Çin için CNHT ve Avrupa için Euro Tether (EURT) gibi yeni jetonlar sunmaya da devam ediyor.