Yükleniyor...

Tom Lee: 2020 Bitcoin Boğa Yılı Olacak

Fundstrat analisti, ünlü Bitcoin boğası Tom Lee, geçen hafta İstanbul'da gerçekleşen Blockchain Economy 2020 Etkinliği'nin öne çıkan isimlerindendi.

Bitcoin Tom Lee

Fundstrat analisti, ünlü Bitcoin boğası Tom Lee, geçen hafta İstanbul’da gerçekleşen Blockchain Economy 2020 Etkinliği’nin öne çıkan isimlerindendi. Etkinliğin ikinci günü sahneye çıkan Lee, yaklaşık yarım saat boyunca kripto meraklılarına hitap etti.

Tom Lee yaptığı açıklamada özellikle Blockchain’in geleceği hakkında konulara değindi ve şunları söyledi:

“Önümüzdeki 20 yıl içerisinde ticaret ve finans endüstrisinde büyük değişiklikler olacak. En büyük gelişme ise Blockchain ve kripto birimler için olacak.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Lee’ye göre 2020 yılı Bitcoin’in (BTC) fiyatı için oldukça iyi bir yıl olacak. Konuşmasının başından sonuna kadar kripto para birimlerinin 2020 yılında boğa piyasasında olacağına değinen Lee, bu konuda oldukça iyimser olunması gerektiğini görüşünde.

Şu anda Bitcoin, 2019 yılında en çok değer kazanan varlık konumunda. Neredeyse son 25 yılın en iyisi konumunda bulunan S&P 500’ün önüne geçti. ABD finansal piyasaları son yılların en iyi performansını göstermesine rağmen Bitcoin bu değeri üçe katladı. Üstelik 2019 yılı Bitcoin tarihinin en kötü 4. yılı olarak kayda geçti.

Lee, konuşması sırasında Bitcoin’in boğa piyasasında olmasını devam ettirecek olan 5 ana sebebini sıraladı. İşte o sebepler.

2020 ABD Başkanlık Seçimleri

ABD’de yapılacak olan 2020 seçimlerinden dolayı ve Bitcoin ve diğer kripto paralara olan baskının azalacağını belirten Lee, 2020 yılında politikacıların odak noktasının seçimlere kayacağını ve 2020 Bitcoin’in yılı olacağını söyledi.

Yarılanma

Lee’ye göre, Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli faktörlerin başında Bitcoin blok ödülü yarılanması geliyor. Ünlü analist, yarılanmanın ardından Bitcoin’de fiyat bakımından önemli gelişmeler yaşanmasını beklediğini söyledi. Konuşmasını bir slaytla destekleyen Lee, yarılanma sonrası arzın düşeceğini ve talebin artacağını gösteren grafikler sundu. Yarılanmadan kaynaklı arz talep arasında oluşan dengesizliğin ise Bitcoin’in ağ değerinde 100 milyar dolarlık bir artışa sebep olacağını şu sözlerle belirtti:

Bitcoin’in fiyatı şu an da yaklaşık 10.000 dolar ve eğer bu yarılanma dönemi de geçmiş yarılanmalar gibi geçerse Bitcoin bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkacaktır.

ABD-İran Gerilimi

2020, ABD-İran gerilimin tırmandığı bir yıl olurken, bu gerilim Bitcoin’in fiyatına doğrudan etki etti. Lee, jeopolitik gerilimlerin güvenli liman olarak görülen Bitcoin’e karşı ilginin artmasına neden olduğunu belirtti.

200 Günlük Hareketli Ortalama

Ocak ayında Bitcoin 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktı. Lee’ye göre bir varlık 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkması durumunda bu varlığın boğa trendinde olduğu söylenebilir. Rakamlara bakıldığında mevcut piyasanın 2012 ile çok benzerlik gösterdiği söyleyen Lee şunları belirtti:

Bitcoin bu yıl 30.000 dolar civarına ulaşacak.

Coronavirüsü Salgını

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen ve daha sonrasında farklı ülkelere de sıçramış olan Coronavirüsü’n şu ana kadar dünya genelinde on binlerce kişiye bulaştığı ve virüs sebebiyle ölüm sayısının binleri bulmuş durumda. Dünya ekonomisinde belirsizliğe neden olan virüs sebebiyle birçok kişinin güvenli liman olarak görülen Bitcoin’e kayması bekleniyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x