Yükleniyor...

Tone Vays’ten Yatırımcılara Altın Niteliğinde Tavsiyeler ve Ripple’a Eleştiriler

Geçen hafta, eski Wall Street tüccarı ve deneyimli kripto para yatırımcısı olan Tone Vays ile bir röportaj yapıldı.

Tone Vays

Geçen hafta, eski Wall Street tüccarı ve deneyimli kripto para yatırımcısı olan Tone Vays ile bir röportaj yapıldı. Vays, yaklaşık 10 yıl Wall Street’te çalıştı ve JP Morgan Chase’de Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü; 2013 yılından beri ise büyük bir Bitcoin savunucusu oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Vays, ilk soru olarak onu kripto para birimlerine yönlendiren şeyin ne olduğu sorusuna şu yanıtı verdi:

“2013 yılının Nisan ayında, Cypress bankalarının kapanmasını izlediğimde her şey değişti. Avrupa Birliği tüm Cypress bankalarını kapatıp 100 bin Euro’nun üzerindeki banka hesaplarındaki paranın %50’sine el koydu. Bu beni gerçekten korkuttu. Böyle bir şeyin gelişmiş bir millette; bir Avrupa milletinde, ABD’de, Kanada’da, Avustralya’da olabileceğini düşünmedim. Bu temelde her şeyi değiştirdi. Bankada sahip olduğum parayı korumanın bir yolunu aramaya başladım çünkü o zamanlar gerçekten iyi bir maaş alıyordum. Çok para harcamıyorum. Hala 12 yıllık arabamı kullanıyorum,12-13 yıl önce satın aldığım dairede yaşıyorum. Bu yüzden savurganlık yapmıyorum ve para biriktirmeyi seviyorum ancak bazı hükümetlerin gelip paramın yarısına el koyabileceği korkusunu  beni rahatsız ediyor.

Yani, Bitcoin en iyi çözüm değildi. Bitcoin tek çözümdü, çünkü altınınızı saklamak da zor, zira nasıl koruyacaksınız ki? Sizi sevmedikleri takdirde altınınıza da her zaman el koyabilirler, çünkü altının fiziksel bir formu vardır.”

Ripple Hakkında Eleştirilerini Sıraladı

“Ripple beni gerçekten rahatsız eden koinlerden biri. Ripple her zaman bir aldatmacaydı. Ripple Şirketi, Bitcoin var olmadan önce de vardı. Ama Mt.’yi oluşturan Jed McCaleb adlı kişi alandaki muhtemelen en büyük beş dolandırıcıdan biridir. Mt. Gox’u Mark Karpeles’e sattı. Sonrasında Ripple şirketine geldi ve onları Ripple tokenini yaratmaya ikna etti. Yarattıkları tokenlerin hala yarısından fazlasını elinde tutuyorlar.”

“Umarım Ripple Davayı Kaybeder”

“Ripple, bir emtia olup olmadığının tespit edilmesi için şimdi bir dava sürecinden geçiyor. Umarım Ripple davayı kaybeder. Ve umarım C seviye yönetimi sorumlu tutulur. Hapis cezasına gerek olup olmadığını bilmiyorum, ama belki de tüm paralarını almak iyi bir ders olacaktır. Çünkü yaptıkları aslında bence çok yasa dışı ve bu tür dolandırıcılıkları önlemeliyiz. Bu tokenin varlığı için bir neden oluşturdular. Eğer ABD dolarınızı büyük bir havale koridoru ile Filipin pezosuna dönüştürüyorsanız, dolarlarınızı Ripple’a ve sonra Ripple’larınızı Filipin pesosuna dönüştürmek için ortada çılgın bir tokene ihtiyacınız yok.”