Yükleniyor...

Tosuncuk Çiftlik Bank’ın Bitcoin Cihazlarıyla Ne Yaptı?

Gazeteci İsmail Saymaz, ”Tosun Bank" ismiyle adlandırdığı, Bitcoin ile ilişkili saadet zinciri çevresinde yaşanan olayları ve Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’ın binlerce kişinin parasını çalarak yurtdışına kaçışını kitaplaştırdı.

ciftlik bank tosun bank mehmet aydin bitcoin
Gazeteci İsmail Saymaz, ”Tosun Bank” ismiyle adlandırdığı, Bitcoin ile ilişkili saadet zinciri çevresinde yaşanan olayları ve Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’ın binlerce kişinin parasını çalarak yurtdışına kaçışını kitaplaştırdı. İletişim Yayınları’ndan “Tosun Bank” ismiyle çıkan kitapta bu konuyla alakalı olarak pek çok çarpıcı detay öne çıkıyor.

Cihazlara Ne Oldu?

Mehmet Aydın’ın arkasına bile bakmadan birçok kişiyi dolandırarak kaçmasının ardından esas soru “Madencilik cihazlarına ne oldu” konusu oldu. Bir iddiaya göre daha önce de haberini verdiğimiz üzere bu cihazların satışı yapıldı. Başka bir iddiaya göre ise Bitcoin cihazları bir anda sökülerek bir tıra yüklendi. Aydın, 500 Bitcoin madenciliği cihazıyla ortadan kayboldu. İddialara göre  Bitcoin madencilik cihazları, Uruguay’a kaçırıldı. Bunun sebebi ise ülkede elektrik maliyetinin daha düşük olması ve bunun da madencilikte avantaj sayılması olarak düşünülebilir.

Kitapta ifade edilenlere göre bu cihazların Uruguay’a nasıl ve ne yollarla kaçırıldığına dair bir kanıt yok.

“Tosun Bank”

İsmail Saymaz, ”Tosun Bank“ isimli yeni kitabında “Çiftlik Bank” ismiyle ortaya çıkan saadet zincirinin yükselişini ve kurucusu Mehmet Aydın’ın binlerce kişinin parasını çalarak yurtdışına kaçışını detaylı bir biçimde anlatıyor. Kitabın tanıtım metninde şu ifadeler yer alıyor:

“1980’lerden beri Türkiye’de kurulan saadet zincirlerinin son halkası, “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın’ın kurduğu Çiftlikbank oldu. İsmail Saymaz, Tosun Bank diye adlandırdığı bu saadet zincirinin yükselişini ve Aydın’ın binlerce kişinin parasını çarparak yurtdışına kaçışını anlatıyor. Gelir dağılımının bozulmasıyla birlikte, emek harcamadan servet edinme hevesiyle başı dönmüş insanların bazen ilahiler, bazen milli marşlar eşliğinde dolandırılmasının kırk yıldır süren öyküsü bu.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x