Yükleniyor...

Trezor Cüzdanları 15 Dakikada Hack’lenebilir!

Trezor gibi donanım cüzdanları ve türevleri, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini tutmanın en güvenli yolu olarak kabul edilir.

trezor cüzdanları 15 dakikada hacklenebilir

Trezor gibi donanım cüzdanları ve türevleri, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini tutmanın en güvenli yolu olarak kabul edilir. Bunun ana nedeni, özel anahtarın diğer cüzdanların aksine internette yer almamasıdır. Trezor’un Ledger ile birlikte en popüler donanım cüzdanı olduğuna inanılıyor.

Kraken Security Labs tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre Trezor’un kripto para cüzdanlarında, yani Trezor One ve Trezor Model T’de kritik bir zayıflık bulunduğu açıklanmıştı. Bugün, bu güvenlik açığının ayrıntıları da yayınlandı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bu saldırının tüm ayrıntılarını Trezor ekibine açıkladık. Kripto topluluğunun Trezor ekibinin bir düzenleme yapmasına kadar  kripto para kullanıcılarının kendilerini koruyabilmesi için bu güvenlik açığını halka da açıklamak istedik.”

Daha önce Kraken, KeepKey ve diğer ilgili cihazlarda da benzer testler yapmıştı. Ancak Kraken, “Bu çipler bir şeyleri saklamak için tasarlanmamıştır ve araştırmamız, Trezor ve KeepKey gibi satıcıların kripto para biriminizi güvence altına almak için sadece onlara güvenmemesi gerektiğini vurgulamaktadır” ifadelerini kullandı. Kraken, saldırının cihazın mikro işlem birimindeki doğal bir kusurdan faydalandığını ve sadece baştan sona hızlı bir şekilde 15 dakika sürdüğünü açıkladı. Başka bir deyişle, Kraken bu cihazlarda fiziksel bir güvenlik açığı belirledi ve bu da Trezor’un cüzdan cihazlarını tamamen yeniden tasarlamadan sorunu çözmesini neredeyse imkansız hale getirdi.

Trezor, güvenlik açığı 2019’un Ekim ayında ilk kez tanımlandığından beri Kraken ile el ele çalışıyor ve ayrıca güvenlik açığının ayrıntıları hakkında tam bir rapor yayınladılar. Çoğu kripto para birimi sahibi uzaktan saldırılarla ilgili olarak daha fazla endişelenirken, fiziksel saldırılar da aslında aynı durumdadır. Trezor’a göre, fiziksel saldırılar da uzaktan saldırılarla aynı derecede tehlikeli.

Trezor Cihazlara Saldırı Nasıl Önlenir?

Bu tür bir saldırı gerçekleştirmek için, korsanların cihazınıza fiziksel olarak erişmesi gerekir. Çünkü saldırıyı gerçekleştirmek için cihazın açılıp içerisindeki çipin çıkarılarak özel bir cihaza yerleştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle, bu tür saldırıları önlemenin sadece iki yolu var. İlk ve en belirgin önlem, cihazınızın güvenli bir yerde saklanmasını sağlamaktır. Cihazınızda tuttuğunuz kripto para birimlerinin değerine bağlı olarak, onu kilitli bir yerde saklamayı düşünebilirsiniz.

Bu tür fiziksel saldırıları önlemenin ikinci yolu, Trezor’un parola özelliğini kullanmaktır. Bu özellik çok pratik olmasa da, parolanızın hatırlanması oldukça uzun ve hantal olması gerektiğinden, kripto varlıklarınıza fiziksel bir saldırıya karşı yüzde 100 koruma sağlamanın bilinen tek yolu budur.

Kripto Param Güvenli mi?

Haberler kripto para birimi sahipleri için biraz rahatsız edici olsa da, kripto para biriminizi saklamak için Trezor cihazlarından birini kullanıyor olsanız bile panik yapmanın bir nedeni olmadığından emin olabilirsiniz. Sonunda, bilinmesi gereken şey, Kraken gibi şirketlerin yanınızda olması ve tüm kripto topluluğunun güvenliğini artırmak için titizlikle çalışmalarıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner