Yükleniyor...

TRON’un Gizlilik Parası Çok Yakında Geliyor

TRON'un kurucusu ve CEO'su Justin Sun, TRON tabanlı bir gizlilik parası konusunda açıklamalarda bulundu.

TRON’un Gizlilik Parası Yakında Geliyor scaled

TRON’un kurucusu ve CEO’su Justin Sun, TRON tabanlı bir gizlilik parası konusunda açıklamalarda bulundu. Sun, bu para biriminin gerçeğe bir adım daha yakın olduğunu açıkladı. TRON ilk olarak Ocak 2019’da özel işlem planlarını açıklamıştı. O zamandan beri TRON, bu özelliği temmuz ayında test ağına ekledi ve aralık ayında beta test kullanıcıları için açtı. Sun Twitter’da proje ile ilgili şunu söyledi: “#TRON gizlilik paraları geliyor. Bunun için en iyi isim nedir?”

Yanıt olarak, kullanıcılar proje için TRON-P, P-TRX, Privatron ve hatta PRON dahil olmak üzere birkaç isim önerdi. TRON’un bu isimlerden herhangi birini kullanması ciddi olsun ya da olmasın pek de olası değil. Sun, sadece eğlence için böyle bir soru sormuş olabilir. Ancak TRON’un projeyi yakında adlandırması muhtemel görünüyor.

Gizlilik Parası Nasıl Çalışır?

Sun, Aralık ayında TRON’un, gönderen ve alıcı adresleri, girdiler ve çıktılar ve işlem tutarları gibi işlem verilerini gizlemek için zk-SNARKS ve korumalı işlemleri kullanacağını açıkladı. TRON ayrıca sistemi güvence altına almak için çok taraflı hesaplama (MPC) adı verilen bir sistem daha kullanacak. Gizliliğin isteğe bağlı olacağı gerçeği dışında, kullanıcıların TRON’un gizlilik özelliklerine nasıl erişeceği açıklanmadı. TRON, ana TRX tokenine gizlilik özellikleri ekleyebilir veya ikincil bir token çıkarabilir. Bu konuda borsalar da rol oynayabilir. Sun’ın attığı tweet’te projede, TRON ile yakından ilişkili olan Poloniex’in de bir şekilde rol oynadığı belli oluyor.

Gizlilik Paraları Yükselişte

TRON, gizlilik özellikleri ekleyen birçok kripto para biriminden sadece bir tanesi. Tezos geçen ekim ayında zk-SNARKS’ı eklerken, Decred ağustos ayında kendi gizlilik özelliklerini açıkladı. Vitalik Buterin mayıs ayında bir Ethereum işlem karıştırıcısı önerdi ve Litecoin, Grin tabanlı gizlilik ekliyor. Monero, Zcash ve Dash gibi yerleşik gizlilik paraları da popülerliğini koruyor.

Ancak, gizlilik paraları zorluklarla karşı karşıya. Dünya çapında düzenlemeler, işletmelerin kullanıcı kimliklerinin kayıtlarını tutmaları için baskı yapıyor ve bazı kripto borsaları, yasaların yanında kalabilmek için gizlilik paralarını liste dışı bırakıyor. Gizlilik paraları için talep var gibi görünse de, daha geniş kabul için savaş biraz zorlu olacak gibi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner