Trump, Faiz Oranlarının Düşürülmesi için Baskı Yapıyor! Bu Durumdan Bitcoin Nasıl Etkilenebilir? • Coinkolik
Yükleniyor...

Trump, Faiz Oranlarının Düşürülmesi için Baskı Yapıyor! Bu Durumdan Bitcoin Nasıl Etkilenebilir?

ABD Başkanı Donald Trump, geçmişte de birçok kez yaptığı gibi tekrardan ABD Federal Rezervi'ne faiz oranlarını düşürmesi konusunda baskı yapmaya başladı.

Ekran Resmi 2020 03 02 23.13.26

ABD Başkanı Donald Trump, geçmişte de birçok kez yaptığı gibi tekrardan ABD Federal Rezervi’ne faiz oranlarını düşürmesi konusunda baskı yapmaya başladı. Trump açısından ekonomik büyümenin teşviki olarak görülen bu politika Bitcoin’in (BTC) cazibesini arttırmaya hizmet edebilir.

2 Mart’ta Twitter üzerinden açıklama yapan Trump, Fed’in diğer ülkelerde olduğu gibi negatif faiz konusuna sıcak bakmamasını eleştirdi. Trump, yüksek faiz oranlarından dolayı ABD’nin diğer ülkelere karşı dezavantajlı duruma düştüğüne inanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1234497829298679809?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1234497829298679809&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.newsbtc.com%2F2020%2F03%2F02%2Fbitcoin-can-save-us-fiscal-insanity-trump-still-wants-severe-rate-cuts%2F

ABD Başkanı, Almanya’da olduğu gibi ülke ekonomisine nakit para pompalayıp faizi negatif hale getirmenin önemine dikkat çekiyor. Şu an için Almanya’daki faiz oranları -0.3 seviyesinde. Almanya gibi Japonya, İsveç, Danimarka ve diğer bazı ülkelerde de negatif faiz oranları ekonomik politikanın bir parçası. Negatif faiz oranların arkasındaki mantık, tasarruftan ziyade borçlanmaya teşvik ederek büyüme düşüncesinden geliyor.

Özellikle 2008 yılında yaşanan küresel ekonomik krizin ardından Avrupa’da yer alan bazı ülkeler bu tartışmalı politikayı benimsedi. O zamandan beri birçok ülke bu politikayı denedi ve genel anlamda da başarılı oldukları söylenebilir. Trump da bu örnekleri vererek Amerika’da da negatif faiz oranları politikasını benimsemek için Federal Rezerv üzerinde baskı kurmaya çalışıyor.

Bloomberg’de yayınlanan bir rapora göre Federal Rezerv, 17-18 Mart tarihleri arasında ekonomiyi desteklemek ana başlığında bir toplantı düzenleyecek. Trump’ın baskısından ayrı olarak toplantıdan faiz indirimi kararı çıkması beklenirken, toplantıdan negatif faiz boyutuna geçecek kadar büyük bir karar beklenmiyor.

Negatif faiz oranları, parasını bankada tutan kişilere ciddi anlamda vergi yükümlülükleri getiriyor. Bu sistem insanların paralarını bankada tutması yerine ekonomide kullanmaları konusunda teşvikte bulunurken, risk almaktan çekinen kişiler böyle bir durumdan rahatsızlık duyacak ve merkeziyetsiz bir ağ olan Bitcoin’e yönelebilirler.

Birçok Bitcoin analisti kripto varlıkların, bireylerin tasarruflarını negatif faiz oranlardan koruyacağına inanıyor. TheMoonCarl, Twitter’da yaptığı açıklamada, bu politikayı delilik olarak tanımladı ve böyle bir politikanın başlaması ile Bitcoin’in panzehir görevi görebileceğini belirtti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x