Yükleniyor...

Trump’ın Her Açıklaması Bitcoin’in Yükselmesine Neden Oluyor!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın İran'ı tehdit etmeye başladı.

trump bitcoin btc

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın İran’ı tehdit etmeye başladı. İranlı yetkililerin her fırsatta Kasım Süleymani’nin intikamının alınacağını söylemelerinin ardından Trump, İran’dan bir saldırı gelmesi durumunda daha önce belirledikleri 52 bölgenin vurulacağını söyledi.

Trump’ın açık bir şekilde “vururuz” demesinin ardından işler iyice karışmaya başladı. Şimdi tüm gözler İran’ın atacağı adımlarda. İran’ın atacağı adımla bir bakıma dünyanın kaderi belirlenecek; ya savaş ya da barış. Her iki durumdan da Bitcoin’in ve kripto para piyasalarının etkileneceği kesin.

İran’ın barıştan yana tavır almayarak bir savaşın fitilinin ateşlenmesi durumunda Amerika da karşılığını verecek. Ancak her ikisi de böyle bir savaşı kazanamayacaklarının farkında. Ama anlaşılan başka seçenekleri de yok gibi. Trump, İran’ın hiçbir savaşı kazanmadığını söylerken muhtemelen Yunan-Pers savaşlarına gönderme yapıyordu. Belki de İran, savaşın kaçınılmaz olduğunu düşünüyor ya da yanlış yapılmış bazı hesaplar söz konusu. Bu durumda ne olacağı şu anda dünya gündeminin en önemli konusu.

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili The Times gazetesine konuştu ve “her duruma hazır olduklarını” ve “bölgedeki askerlerini savuna pozisyonuna çektiklerini” söyledi. Yetkilinin ABD’nin her şarta hazır olduğunu söylerken ne demek istediği açık değil ancak İran’ın herhangi bir girişimine cevap verileceğini kastettiği apaçık bir şekilde önümüzde duruyor.

İran’da durumu ise biraz daha farklı; İran, yakın zamanlarda kendi halkına ateş açan bir yönetime sahip. İranlı kadınların protestolarını durdurmak için ahlak polislerinin sayısı artırıldı, parası iyice değer kaybetti bu arada. Lübnan’daki müttefikleri demokrasi konusunda protestolarla uğraşıyor. Her şeyden öte ekonomisi her geçen gün kötüye gidiyor. Buna benzer nedenlerle İran halkı hükümetin düşmesini memnuniyetle karşılayabilir. ABD kamuoyu ise çoğunlukla savaş istemiyor ve bu konuda ikiye bölünmüş durumda.

Eğer savaş çıkarsa ABD’nin Irak’a müdahale ettiği zaman İran’ın üstlendiği rolü bu defa Rusya İran için üstlenebilir. Ama, İran’ın Irak’taki menfaati kadar Rusya’nın İran’da menfaati var mıdır? Burası şüpheli ve bu durum karşısında Rusya gerilimden uzak durmayı deneyebilir. Çok çeşitli ihtimaller içinde savaşın çıkma ihtimali yabana atılacak bir ihtimal değil.

Barıştan yana hamleler gelecek olursa… İran tarihinin en tehlikeli anlarına bakınca barışın iki şekilde gelme ihtimali var. Halk isyan edebilir veya ülkede hakim olan teokrasi yumuşatılabilir. İran’ın barışa yanaşma ihtimali de göz önüne alınacak bir ihtimal ama böyle bir ihtimalin olup olmadığını anlamak için çok kesin kanıtlarımız yok. Ancak olayların bu derece büyüdüğü başka bir zaman dilimi olmadı şu ana kadar. Yakında savaş mı yoksa barış mı galip gelecek anlayacağız ancak peki bu durum Bitcoin için ne anlama gelebilir?

Trump’ın Açıklamarı Bitcoin’in Yönünü Belirliyor

Ortadoğudaki savaş ihtimali Bitcoin’in yönünü yukarı doğru çevirdi. Bu hareket ya çok hızlı sonuca ulaşabilir ya da gelişmelere göre ters yönde de yol alabilir. Trump İran’ı tehdit ediyor, Bitcoin ise tepki vermekte gecikmiyor.

Savaş ya da barış her ihtimalde finansal olarak maliyetli bir süreç olacak ve büyük ihtimalle vergilerle bu maliyet kapatılmaya çalışılacak. Trump, Twitter’dan Amerika’nın askeri ekipmanlar için 2 trilyon dolar harcadığını yazdı ve eğer İran herhangi bir Amerika üssüne ya da herhangi bir Amerikalıya saldırırsa yeni askeri ekipmanları karşılık vermek için kullanacaklarını ve bu konuda hiç tereddüt etmeyeceğini söyledi.

Trump’ın açıkladığı 2 trilyon dolar ülkenin milli gelirinin yüzde 10’una karşılık geliyor. Bu demektir ki dolar ya da diğer yerel paralar yüzde 10 değer kaybı yaşayabilir. Zor bir para olarak Bitcoin de bu potansiyel değer kaybından etkilenebilir. Hatta bu potansiyel enflasyondan kaçmak için daha çok talep görebilir. Bitcoin’e sadece zenginler ilgi göstermeyecek böyle olursa, orta halli olanlar da paralarını olası enflasyondan korumak için Bitcoin’e yönelebilirler.

Trump İran’ı tehdit ediyor Bitcoin de değer kazanarak cevap veriyor. Trump Bitcoin’e gidecek yönü göstermiş oluyor. Böyle olursa Bitcoin fonlarını taşımak isteyenler için en kolay seçenek olacak. Şu sıralar işlem hacmi artış gösteriyor. Bitcoin için 10.000 doları yakalamak an meselesi olabilir. Yaşanan bu olayların etkisi hemen piyasalarda kendisini göstermeye başladı. Petrol fiyatları yüzde 3 , altın yüzde 2 ve Bitcoin yüzde 5 yükseldi.

Bölgede her ne yaşanırsa yaşansın, en kazançlı çıkacak olanın Bitcoin olduğu görülüyor. Olayların gidişatı yatırımcıların bir an evvel pozisyon almalarına imkan sağlıyor aslında. Uzun vadede şunu da görmekte fayda var; kontrollü sermayenin olduğu Çin ve İran gibi ülkelerde işler yokuşa sürüldüğü zaman Bitcoin kritik varlık görevi görüyor.

İran ve Amerika sürtüşmesinde yatırım yapmak isteyenlerin gideceği yer Bitcoin olacak ve oluyor çünkü durumun büyük ölçekli bir çatışmaya doğru gittiği İran gibi bir ülkede Bitcoin en sağlam sığınak görevinde şu an. Trump Bitcoin’e konuştuğu her sözle bir şekilde yön göstermiş oluyor.

İran’da varlıklarını korumak isteyenleri uçuracak bir sermaye Bitcoin. Sadece İran’daki Bitcoin yatırımları, Bitcoin’i tüm zamanların en yüksek seviyelerine götürmek için yetecek durumda.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x