Yükleniyor...

Trump’tan FED’e Çağrı: FED Negatif Faize Mi Gidiyor?

Narayana Kocherlakota -daha önce hiç yapılmamış olsa da- Fed'in önümüzdeki hafta en kısa sürede, negatif faiz oranlarını uygulayacağını söyledi.

trump and fed

Narayana Kocherlakota -daha önce hiç yapılmamış olsa da- Fed’in önümüzdeki hafta en kısa sürede, negatif faiz oranlarını uygulayacağını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ABD Federal Rezervi, daha önce hiç uygulanmamış olsa da, negatif faiz oranlarını kullanan yeni merkez bankası olabilir.

Zaten %0,25 olan en düşük faiz oranının daha da düşmesi gerektiğini, yapılamasa bile olması gerekenin bu olduğunu Minneapolis eyaletinin eski başkanı daha önce 24 Nisan’da bildirmişti.

Kocherlakota: Fed “Ekonomik Durgunluk” İle Negatif Faiz Oranlarıyla Mücadele Etmeli

Narayana Kocherlakota, Bloomberg’de “Eşi görülmemiş durumlar benzeri görülmemiş eylemler gerektirir” diye yazdı.

“Bu yüzden ABD Federal Rezervi, faiz oranlarını ilk defa sıfırın altında tutarak hızla derinleşen bir ekonomik durgunlukla mücadele etmelidir.” dedi.

Negatif faiz oranları temelde bankaların mevduatlarını tutmak için ödeme yapması gerektiği anlamına gelir ve maliyetleri müşterilere aktarır. Bu fenomen Avrupa’da iş başındayken, Kocherlakota ABD kurumlarının parayı nakit olarak biriktirmek yerine bu zorluğa göğüs germesi gerektiğini öngörüyor.

“… Ekonomistler artık bunun gerçekleşmediğini kabul ediyorlar, çünkü milyarlarca (hatta trilyonlarca) kağıt parayı güvenli bir şekilde saklamanın maliyeti yüksek oluyor” dedi.

Başkan Donald Trump, geçtiğimiz yıl Fed Başkanı Jerome Powell’ı kesintileri yeterince yüksek hale getiremediği için doğrudan eleştirerek, düşük oranlara verdiği desteği tekrar tekrar dile getirmişti. Şimdi Başkan Trump, sonunda isteğini elde edebilir.