Yükleniyor...

Türk Lirası Destekli Stabil Kripto Para Birimi BiLira, BTSE Borsasında Listelendi

Türk lirası tarafından desteklenen bir stabil koin olan BiLira, BTSE borsasında listelendi.

BiLira 1200x900 1

Türk lirası tarafından desteklenen bir stabil koin olan BiLira, BTSE borsasında listelendi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto para birimi vadeli işlem borsası BTSE, bugün Türkiye’nin Türk Lirası ile desteklenen ilk stabil koini olan TRYB’ye destek verdi. TRYB artık BTSE’nin spot piyasalarında Tether (USDT) ile işlem görecek.

Stabil koin -ya da başka kaynaklarda göreceğiniz üzere sabit para, istikrarlı para- itibari para, altın veya petrol gibi geleneksel varlıklara fiyatı sabitlenmiş dijital paralara verilen addır. Türkiye de bu itibarla, stabil koin olarak BiLira’yı piyasaya sürmüştür.

BTSE kurucu ortağı ve CEO’su Jonathan Leong, bu ortaklığın “Türk kullanıcılarının havalede daha düşük ücret ödemelerini sağlayacağını ve TRYB kullanıcıları için anlık ödeme sürelerini kolaylaştıracağını” belirtti.

Leong, BTSE’nin bu yılın başlarında Türkiye pazarına girdiğini ve borsanın “Türkiye’de güçlü ve büyüyen bir topluluk” kazandığını söyledi.

Leong ayrıca, TRYB stabil koinini listeleme kararını başlatan sebep olarak “Türk Lirası üzerinden katılımda talep artışına” dikkat çekti.

BiLira, BTSE’nin eşleşmeleri başlattığı 19. kripto varlık olarak listede yerini aldı.

Türkiye Kripto Para Kabulüne Hazır

BiLira kurucu ortağı ve COO’su Vidal Artditi, Türkiye’nin küresel blok zinciri endüstrisinde önde gelen bir yetki alanı olarak ortaya çıkacağını söylerek, genel nüfusun yüksek düzeyde kripto okuryazarlığı ve benimsenmesini vurguladı.

Artditi Türkiye vatandaşlarının ağırlıklı olarak ticaret ve riskten korunmak için kripto varlıklarını kullandığını bildiriyor. Arditi, ticaretin Türk kültürünün temel bir parçası olduğunu ve kültürel nüansların blockchain ve kripto para birimi ile iyi bir harmoni yakaladığını belirtiyor.

Artditi “Bu ülkede QR kodları kullanabilirsiniz ve hemen her şey için mobil bankacılık uygulaması kullanabilirsiniz” diye ekledi.

“Kalabalık Yaratmak İçin Burda Değiliz”

Güçlü Türk ticaret geleneklerini vurgulamasına rağmen Artditi, BiLira’nın “spekülasyon yaratmak için burada olmadığını” vurguladı.

“Türk deyimiyle bir balon olmak için burada değiliz. Gerçek kullanım durumları oluşturmak için buradayız. Bu yüzden sistemimizi ve platformumuzu insanların komisyonlar için bir lira bile ödemeden, ayda 100 bin euroya kadar satın alabilecekleri şekilde kurduk ”dedi.

“Kısa vadede şirketimize finansal olarak zarar verse bile, bu koinin kolay erişilebilir olmasını sağlamak istiyoruz. Bu ürünün değerini ve insanların hayatlarını nasıl gerçekten değiştirebileceğini vurgulayacağız. ” 

Artditi; “Bu ülkede yaşayan ve başka ülkelerdeki ailelerine her hafta para gönderen çok sayıda göçmen var. Mutlaka bir banka hesabına sahip olmayan ve bir kaç tık ile bu kripto para birimini aktarabilen insanlar var ”diye ekliyor.