Yükleniyor...

Türk Lirasındaki Düşüş, Euro’nun Dolar Karşısında Yükselişine Engel mi?

Bilindiği üzere son günlerde dolar, euro ve altının yükselişi nefes kesiyor; öyle ki lider kripto para varlığı Bitcoin‘in rallisi bile bu varlıkların gölgesinde kaldı denilebilir

222 1280x852

Bilindiği üzere son günlerde dolar, euro ve altının yükselişi nefes kesiyor; öyle ki lider kripto para varlığı Bitcoin‘in rallisi bile bu varlıkların gölgesinde kaldı denilebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bugün daha önce yayınlanan yazımızda, özellikle Türk yatırımcıların merak ettiği dolar, euro ve altının yükselme ve Türk Lirasının değer kaybetme sebeplerini sizlere bildirmiştik. Londra merkezli yatırım şirketi Monex Europe’un bir analisti ise, Euro’nun yükselmesine Türk Lirasının engel oluşturabileceğini söylüyor.

Monex Europe’un döviz piyasası analisti Simon Harvey, Türk Lirası’nın Euro karşısındaki güncel durumunu analiz ederek şu yorumda bulundu:

“Türk Lirası’nın rekor seviyeye düşüşü euronun dolar karşısındaki yükselişi için engel oluşturabilir.”

Liranın zayıflığının finansal riske maruz kalmalarından dolayı Euro Bölgesi’ndeki toparlanma için risk oluşturduğunu belirten analist Harvey, Avrupalı bankaların bilançolarının mevcut durumda yurt içi koşullara karşı açık olduğunu da sözlerine ekledi. Şöyle dedi:

“2018’den daha düşük ölçekte olsa da Avrupalı bankalara bulaşacak. Bu nedenle liranın euro/dolar paritesinde yükseliş için engel haline geldiğini görmeye başlayabiliriz.”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x