Yükleniyor...

Türk Vatandaşları Servetini Yurt Dışına Taşıyor

Sözcü’de yer alan bir habere göre, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, 1 milyon dolar ve üzeri meblağda 17.100 hesabın yurt dışına çıkarıldığını söyledi

turk vatandaslari servetini yurt disina tasiyor

Sözcü’de yer alan bir habere göre, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, 1 milyon dolar ve üzeri meblağda 17.100 hesabın yurt dışına çıkarıldığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Mecliste bütçe görüşmelerinde konuşan Kuşoğlu, adalet ve ekonomide güven sorunu olduğunu ve bu nedenle de yabancı yatırımcının güven duymadığını vurguladı. Wealth Fund araştırmasını referans gösteren Kuşoğlu şunları söyledi:

“Wealth Fund araştırmasına göre 2016 yılından 2019’a kadar Türkiye’den 1 milyon dolar ve üzeri meblağda 17.100 hesap yurtdışına çıkarılmış. Dünyada nüfusuna göre en fazla yurt dışına servet kaçırılan ülke Türkiye şu anda. Türkiye, 10 yıl önce, Ortadoğu ülkeleri arasında en iyi servete sahipken, millî geliri en önde olan ülkeyken, şimdi 4’üncü sıraya düşmüş.”

Kuşoğlu, Maliye eski Bakanı Mehmet Şimşek’in Türk vatandaşlarının yurtdışında 130 milyar doları olduğunu söylediği açıklamaya dikkat çekti ve şimdi bu miktarın en az 200 milyar dolar olduğunu söyledi.

BBDK verilerine göre, vatandaşlar döviz almaya devam ediyor. Döviz mevduatları geçen hafta itibariyle 3.4 milyar dolar artış kaydederken, banklarda bulunan toplam döviz miktarı ise 255 milyar dolara yükseldi.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x