Yükleniyor...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan Yeni Kripto Para Hamlesi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz günlerde Bankalararası Kart Merkezi'ne hakim ortak olarak hissedar olduğunu duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kripto Para

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz günlerde Bankalararası Kart Merkezi’ne hakim ortak olarak hissedar olduğunu duyurdu. “Ortaklık” haberine ilişkin Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada BKM’nin, TCMB’den aldığı izinler kapsamında faaliyet gösterdiği ve gerçekleştirdiği faaliyetler nedeniyle Türkiye’nin ödeme sistemleri açısından sistemik öneme sahip bir sistem işleticisi olarak değerlendirildiği vurgulandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

BKM’nin, Merkez Bankası’ndan aldığı izinler kapsamında faaliyet gösterdiği ve gerçekleştirdiği faaliyetler nedeniyle Türkiye’nin ödeme sistemleri açısından sistemik öneme sahip bir sistem işleticisi olarak değerlendirildiği belirtilen açıklamada, “TCMB, ödemeler altyapısına ve yenilikçi iş yapış yöntemlerine ilişkin önemli geliştirme alanları belirlemiştir. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar açısından BKM’nin, mevcut durumda üstlendiği ve temel olarak kartlı ödemeler alanına odaklanan rollerine ilave olarak önemli görevler üstlenmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda TCMB, 6493 sayılı Kanun’un 8. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca BKM’ye hakim ortak olarak hissedar olmuştur.” ifadelerine yer verildi.

TCMB Başkan Yardımcısı Emrah Şener, yaptığı açıklamada, “Ödemeler alanında bankamızca belirlenen geliştirme konularında BKM’ye ilave rol ve sorumluluklar verilecektir. Bu karar, ödeme sistemleri ve finansal teknolojilere uyumu güçlendirmek ve bu dönüşümü yönlendirmek amaçlıdır.” dedi.

Bu gelişme TCMB’nin Blockchain projelerini BKM ile hayata geçirmeyi planladığı şeklinde yorumlandı. Hyperledger Türkiye Platformu Editörü Deniz Özgür anlaşmaya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, TCMB’nin kripto para, dijital cüzdan, dijital kimlik, kripto borsası, açık bankacılık gibi ürünleri BKM ile hayata geçireceği yorumunda bulundu.